ČAAS: Asistenční společnosti očekávají nižší počet zásahů


			ČAAS: Asistenční společnosti očekávají nižší počet zásahů
29.6.2020 Tiskové zprávy

Při cestování na letní dovolenou do zahraničí musí Češi myslet na omezení související s nákazou COVID-19. Z nejoblíbenějších evropských dovolenkových destinací budou moci čeští občané bez větších omezení navštívit jen některé, což se podle odborníků projeví nižším zájmem o letní dovolené v zahraničí. Během loňské letní sezóny zasahovali členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) u cca 30 tisíc případů zdravotních komplikací Čechů v cizině. Pro letošní rok očekávají nižší počet zásahů, což platí nejen pro zdravotní asistenci, ale i pro pomoc motoristům s nepojízdnými vozidly.

Právě doprava autem na dovolenou je mezi Čechy velmi oblíbená, což potvrzuje statistika ČAAS. Např. v Chorvatsku, Rakousku, Slovensku či Německu během loňských prázdnin pomohly asistenční společnosti ČAAS téměř 8 tisícům českých řidičů s problémy s nepojízdným autem. I letos přes přísná mezinárodní opatření a omezení jsou asistenční společnosti připraveny poskytnout pomoc českým klientům v nouzi v plné míře prostřednictvím svých zahraničních partnerských zdravotnických zařízení a autoservisů.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Jaroslava Daňhela: Jak se změní pojišťovnictví v době koronavirové?


Přestože 17. května 2020 v ČR skončil nouzový stav včetně opatření omezujícího možnost vycestování, musí čeští turisté respektovat podmínky pro vstup do konkrétní země a návrat zpět do vlasti. O aktuální situaci se mohou lidé informovat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR prostřednictvím Rozcestníku informací k cestování do ostatních států a tzv. Semaforu. Od 15. června 2020 nebudou muset občané ČR při návratu z členských států EU a států schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předložit negativní test ani nastoupit do karantény.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Za pojišťovnictví korektní!


Na specifika letní sezóny se důkladně připravují nejvýznamnější asistenční společnosti působící na českém trhu (Global Assistance, Europ Assistance, Allianz Partners a Euro Center). „Předpokládáme, že zájem o zahraniční dovolené bude až o polovinu nižší než vloni,“ říká Marek Jaroš, ředitel asistenční společnosti Global Assistance. Nejen nižší zájem o dovolenou v zahraničí však bude specifikem letošní prázdninové sezóny, asistenční společnosti musí dodržovat přísnější bezpečnostní opatření.

„V ČR a SR jsme aplikovali opatření proti šíření koronaviru už v době nástupu krize v ČR. Jednalo se o oddělené kabiny, dezinfekce, zrušení nutnosti podpisu zakázkových listů a podobné preventivní kroky. V ostatních zemích je prevence plně v rukou našich zahraničních partnerů, kteří postupují v souladu s nařízeními daného státu,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance a člen prezidia ČAAS. „Z naší praxe víme, že mezi nejčastější problémy motoristů patří poruchy motoru, baterie, startéru či chlazení a také nehody, jako střet vozidel, střet se zvěří, čelní sklo). Časté jsou i asistenční zásahy zaviněné samotným řidičem, jako defekt pneu, vybitá baterie, zabouchnutí či ztráta nebo poškození klíčů a záměna paliva,“ říká Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Partners pro severní a východní Evropu a viceprezident ČAAS.


Mohlo by vás zajímat: Pozor na zákeřné kyberútoky v době pandemie a práce z domova


Letní dovolená se však často neobejde bez zdravotních problémů. V souvislosti s koronavirem členové ČAAS proškolili operátory svých zdravotnických týmů, aby byli schopni klientům poradit, jak se zachovat při podezření na onemocnění COVID-19 a zajistit jim lékařské vyšetření v nejbližší vhodné nemocnici. Pokud je z jakýchkoliv důvodů nezbytná návštěva lékaře, mají v zahraničí členové ČAAS zajištěnu síť smluvních zdravotnických zařízení a lékařů. „Na letní sezónu se pečlivě připravujeme, přeškolujeme operátory a prověřujeme naše zahraniční partnery. U zdravotnických zařízení jsme neznamenali žádná omezení v rozsahu poskytované medicínské péče, platí však přísnější pravidla pro transporty a repatriaci,“ upřesňuje Vladislav Škop, zástupce Euro-Center a člen prezidia ČAAS. 

Rady před letní dovolenou: 

  1. Ať už zvolíte dovolenou autem v tuzemsku nebo vyrazíte do zahraničí, před cestou vždy zkontrolujte platné doklady a povinné ručení, popř. havarijní pojištění. Informujte se o rozsahu poskytovaných asistenčních služeb. Pomoc s autem v zahraničí si motorista přivolá na telefonním čísle své asistenční společnosti, kontakt je uveden v zelené kartě. Na území ČR funguje pro motoristy jednotná Linka pomoci řidičům 1224. Pozor, limity pro asistenční služby poskytované v ČR a v zahraničí se mohou lišit, a je proto vhodné se s nimi před odjezdem seznámit a ověřit si, zda jsou s ohledem na plánovanou cestu dostatečné.
  2. Před dovolenou myslete na cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy a zahrnuje užitečné asistenční služby. V případě zdravotních obtíží je nutné, aby se postižený nebo jeho doprovod co nejdříve spojili se svou pojišťovnou (resp. její asistenční společností), u které mají sjednané cestovní pojištění. Koordinátor asistenční společnosti vyhledá nejbližší zdravotnické zařízení a pomůže s dalšími nutnými kroky ke zvládnutí situace. Kromě léčebných výloh, finanční kompenzace úrazu, náhrady za ztracená zavazadla, pak pojišťovna zajistí prostřednictvím partnerské asistenční společnosti v dané zemi i pomoc lékaře při nemoci či úrazu v dovolenkové destinaci, případně repatriaci zpět do ČR. Pozor, problémy způsobené nemocí COVID-19 při cestách do zemí označených jako rizikové mohou mít pojišťovny ve výlukách. Při sjednání pojištění je proto vhodné se na výluky v této souvislosti informovat.
  3. Pokud chcete podniknout zahraniční dovolenou „na vlastní pěst“, pak pečlivě sledujte aktuální informace o omezeních a pravidlech pro cestování na webu Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.
  4. Nezapomeňte na platné cestovní doklady, popř. víza. Informujte se předem o dalších podmínkách nutných pro vstup do dané země (povolení, negativní test na COVID-19) na Rozcestníku informací k cestování do ostatních států a podmínkách pro návrat zpět do vlasti prostřednictvím tzv. Semaforu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články