UNIQA rozkryla v prvním pololetí podvody za více než 16 milionů


			UNIQA rozkryla v prvním pololetí podvody za více než 16 milionů
22.7.2019 Tiskové zprávy

UNIQA pojišťovna odhalila za prvních šest měsíců letošního roku celkem 211 sporných pojistných událostí. Šetření s prokázáním podvodných aktivit bylo ukončeno u 185 kauz. Celkově se chtěli „také klienti“ neoprávněně obohatit o částku 16,2 milionu korun. Počet ukončených případů podvodů meziročně v porovnání s prvními šesti měsíci 2018 klesl o
40 %. Celková uchráněná částka klesla o 27 %.

Výrazně tak vyrostla průměrná částka, o niž chtěli podvodníci UNIQA pojišťovnu obrat: z loňských přibližně 67.000 na 88.000 korun, což představuje rozdíl 31 %. Navýšení je způsobeno vyšším podílem případů v majetkovém pojištění a pojištění aut, zatímco dříve dominovaly škody z úrazového pojištění, kde jsou nestandardně uplatňované škody zpravidla nižší.

úrazovém a životním pojištění sporných případů ubylo o 64 %. Z minulosti odpadly skupinové pokusy o podvod, které zahrnovaly desítky klientů. Přispěl k tomu provoz tržního detekčního systému SVIPO II, jenž identifikuje nestandardní vícenásobné pojištění u různých společností. A dále pomáhá interní preventivní postup aktivovaný už při vstupu do pojištění. Na celkové sumě podvodně nárokovaného plnění se podílelo pojištění osob celkově z 15 %, meziročně o polovinu méně. Dominance oboru pojištění osob byla patrná u kriminálních aktivit zákazníků tři roky po sobě 2015-2017, poslední dva roky po sobě výrazně klesají.


Mohlo by vás zajímat: ČAP představuje: První kalkulačka nákladové složky IŽP


V prvním pololetí 2019 zůstaly v čele odhalené pokusy v povinném ručení (meziročně
+47 %) a v havarijním pojištění (meziročně +144 %), kde byly zaznamenány „čachry“ s celkovou prokázanou hodnotou ve výši 8,6 milionu korun. Dějí se v souvislosti se stále častějším uplatňováním uměle navýšených nároků za újmu na zdraví a příslušenství z nehod v povinném ručení, kde jsou nárokovaná odškodnění relativně vysoká. Průměrně podvodně uplatněná škoda v povinném ručení činila 81.500 korun. V havarijním pojištění registruje UNIQA za 1. pololetí neoprávněný průměrný požadavek na plnění dokonce ve výši 120.000 korun. Navýšení vyplynulo z výrazného posílení kmene pojištěných nových vozidel.

Podstatně vzrostla i průměrná hodnota podvodu u majetkového pojištění, což ovšem způsobil především jeden velmi vysoký případ v řádu několika milionů korun. Klient se pokusil uplatnit škodu na větší budově z působení živlů, nicméně se zjistilo, že bídná kondice objektu nebyla z velké části způsobena povětrnostními vlivy, nýbrž už předchozím chátráním a nedodržováním řádné údržby a zajištění.

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články