UNIQA znovu pojistila Smetanovu výtvarnou Litomyšl


			UNIQA znovu pojistila Smetanovu výtvarnou Litomyšl
15.6.2018 Tiskové zprávy

UNIQA pojišťovna se už řadu let podílí na pojištění významné kulturní události – Smetanovy výtvarné Litomyšle. Jde o cyklus výstav, který každoročně doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Původně doprovodná akce si vydobyla prestiž a dnes už je samostatnou kulturní aktivitou české výtvarné sezóny. Pořádána je především v několika galerijních prostorách Litomyšle, ale též v různých zákoutích města, jež se stávají výstavním prostorem jen dočasně. Letos UNIQA pojišťuje v rámci 14. ročníku čtyři expozice. Celková pojistná hodnota činí více než 35 milionů korun.

V Domě U Rytířů vystavuje přední český sklářský výtvarník a sochař Václav Brychta, místní rodák. V rámci expozice „Kdo křehkost k pohybu probudil“ budou až do 9. září prezentovány nejen jeho skleněné figurky, za něž získal ocenění i na mezinárodních výstavách, ale i rané sochařské práce, kresby a filmy, v nichž hrají jeho skleněné figurky hlavní roli. Brychtova tvorba je dnes pro své umělecké kvality a srozumitelnost řazena k českému kulturnímu dědictví. 

Výstava „Impresionismus a jeho přesahy v české malbě“ bude otevřena v Galerii Kroupa do 29. července. Milovníci tohoto specifického směru mají šanci vidět to nejlepší, co v jeho rámci vzniklo u nás na přelomu 19. a 20. století. Ač rozsahem nevelká expozice, díky jménům Chittussi, Hudeček, Radimský a Slavíček jde o významný výstavní počin.

Symbolicky nazvaná přehlídka „Poutníci“ v Zámeckém pivovaru přináší pohled na díla meziválečné avantgardy, jejichž autoři byli mnohdy nuceni politickými okolnostmi přemisťovat se do různých končin Evropy i světa. Životopisy umělců z této skupiny jsou napínavými příběhy plnými zvratů, úniků na poslední chvíli, ale i věznění. Se ztrátou možnosti pobývat doma se vyrovnávali každý po svém – a zrcadlí se to i v jejich tvorbě.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Óda na pojištění a pojistný trh


Ve stejném objektu hostuje (podobně jako Poutníci do 7. července) také výstava „Krajinou mého srdce“. Ta soustřeďuje obrazy tzv. Mařákovy školy zaměřující se na českou krajinu a různá přírodní zákoutí.

Výstavy jsou pojištěny většinou systémem „z hřebíku na hřebík“. Krytí tedy zahrnuje jak cestu exponátů na výstavu a po skončení zpět k vlastníkovi, tak i celou dobu jejich výstavy v Litomyšli. Znamená to zabalit a přesunout všechna díla na jedno místo, zajistit pro ně bezpečné podmínky po celou dobu vystavování, a nakonec se postarat o jejich převoz zpět. Transporty zajišťuje specializovaná firma. Po celou dobu trvání výstavy jsou kontrolovány podmínky v expozici a zabezpečení exponátů.

UNIQA je tradičním pojišťovacím partnerem v umění. V minulých letech pojišťovala například převoz relikviáře sv. Maura na výstavu na Pražském Hradě, výstavu Nobelových cen v Národním technickém muzeu, přehlídku Jana Zrzavého v Ostravě nebo expozici Benediktini v srdci Evropy 800 – 1300 ve Valdštejnské jízdárně v Praze. V roce 2016 se rovněž angažovala v rámci výstavního cyklu k 700. výročí narození Karla IV., a loni pojistila na čtyři roky sbírky Národního muzea.

Zdroj: UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články