World Happiness Report 2020: Jaké země světa jsou nejšťastnější?


			World Happiness Report 2020: Jaké země světa jsou nejšťastnější?
22.4.2022 Spektrum

Jakkoli nezažíváme globálně právě pohodové období, jakkoli sílí nejistoty a obavy z toho, že se Země ocitla znovu na hraně, jedna dobrá zpráva svědčí pro humanitu lidstva: laskavost a velkorysost k druhým zažívají rozmach.

Toto je jedno z klíčových zjištění letošního World Happiness Reportu sestaveného z globální studie uskutečněné mezi přibližně 150 státy světa. Autorem je Suistainable Development Solutions Network při OSN. Letošní vydání je jubilejní desáté.  Autoři zprávy sledují téma štěstí napříč světem – ty nejšťastnější národy, ty na druhém pólu škály a také všechny mezitím, současně s faktory, jaké jejich pocity ovlivňují. A po dvou letech globální pandemie odhalil letošní ročník něco neočekávaného. „Velké překvapení přinesl poznatek, že jsme dosáhli nekoordinovaně, a přesto celosvětově velmi velkého růstu ve všech 3 formách laskavosti a solidarity, na niž byli respondenti tázání ze strany Gallup World Poll,“ řekl John Helliwell, jeden z 3 zakládajících vydavatelů pro CNN Travel.


Mohlo by vás zajímat: Lucie Žulavská: Pojišťovat povinně, či nepojišťovat rychlá elektrokola?


Naše dary na charitu, pomoc cizím a dobrovolnictví – všechny tři fenomény jsou na vzestupu. Obzvláště pomoc cizím lidem vzrostla relativně silně ve všech regionech světa. Globální průměr všech tří ukazatelů poskočil loni o 25 % v porovnání s předpandemickou úrovní. A solidarita a pomoc jsou jistě „top of mind“ v situaci, kdy svět odpovídá na ruskou invazi na Ukrajinu.

Nejšťastnější země jsou na severu

Popáté v řadě je nejšťastnější zemí světa Finsko. Tak ho vyhodnotil World Happiness Report, pro který sbírala data Gallup World Poll, zejména s ohledem na hodnocení života v různých koutech světa.

Finsko a jeho sousedé Dánsko, Norsko, Švédsko a také Island „skórovaly“ ve většině metrik zprávy. Jejich štěstí lze doložit očekáváním zdravého života, výší HDP na hlavu, sociálním systémem pomoci v případě problémů, nízkou korupcí a vysokým sociálním smírem, velkorysostí komunity, kde se lidé starají jeden o druhého, a svobodou, s níž lze činit životní rozhodnutí.


Mohlo by vás zajímat: Poradci v 1Q 2022: Velcí jsou větší, menší stagnují


Dánsko se letos ocitlo na stříbrné příčce, bronz patří Islandu. Švédsko a Norsko je sedmé, respektive osmé. Švýcarsko, Nizozemí a Lucembursko je rovněž trojlístek zemí vpředu s pozicemi 4 až 6. Izrael je na 9. místě a Nový Zéland uzavírá první desítku nejšťastnějších států na zeměkouli. Velké mocnosti, jako je Kanada (15), USA (16) a Velká Británie (17) se vešly rovněž do první dvacítky.

Nás v Česku může těšit, že i my se řadíme ve štěstí mezi srovnatelné země: s 18. místem jsme jednoznačně nejlepší mezi státy střední a východní Evropy. Pozice hned za USA a Velkou Británií nám lichotí.

Jak to je se štěstím v nedobrých časech

Další výrazný poznatek z reportu: obavy a stres ve druhém pandemickém roce opadly. V roce 2021 byly v porovnání s 2019 o 4 % výše, ale během roku 2020 byly tyto starosti o 8 % výš než v posledním rokem před vypuknutím koronavirové krize.


Mohlo by vás zajímat: Jaká je role ČNB v oblasti prevence praní špinavých peněz a financování terorismu?


Podle Johna Helliwella, který je současně i emeritním profesorem na University of British Columbia, je to proto, že část lidí už věděla o něco více o tom, s čím bojují, i když i druhý rok pandemie přinesl ještě další překvapení. Průměr hodnocení života zůstal loni znatelně odolný, když pozitivní a negativní faktory se navzájem krátily. „U mladých lidí tak životní spokojenost spadla, zatímco u věkové skupiny nad 60 let naopak stoupla. Celkově nešlo tedy o velký posun,“ píše se ve zpráva. Helliwell uznává teorii, že krize přinášejí buď to nejhorší, nebo to nejlepší v komunitách. „Ale obecně jsou lidé příliš pesimističtí v soudu o dobré vůli ve společnosti, v níž žijí, takže když se objeví aktuální katastrofa a oni vidí jiné lidi reagující pozitivně a pomáhající, zvedne to jejich náhled na sebe sama i na ostatní občany okolo. Znamená to, že lidé najdou důvěru v ostatní a jejich hodnocení života stoupá právě v časech, o nichž se uvažuje jako o „zlé době“. Lidé se semknou a společně čelí nepohodě.“

Tato „souhra“ negativního a pozitivního se může velmi dobře aplikovat na situaci na Ukrajině, i když je třeba ještě vyčkat, jak se bude škála pocitů a emocí pohybovat. Sounáležitost a spolupráce jistě alespoň do určité míry vyváží tragédii, které Ukrajina čelí. Efekty války dopadnou na všeobecné štěstí v Rusku rozporuplným způsobem, protože vláda tam prostřednictvím cenzury odstraňuje informace, které by mohly mít vliv na hodnocení života.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Z bláta do louže…


Je třeba zdůrazni, že ranking zemí podle štěstí byl založen na dotazování ještě před invazí na Ukrajinu. Rusko i Ukrajina spadaly v reportu 2022 do spodní půlky žebříčku: Ukrajina byla číslo 98 a Rusko číslo 80. Je možné, že současná válka na Ukrajině bude způsobovat balancování štěstí ve vzdálených částech světa do obou stran. Jde o pochopitelné emoce spojené s různým vnímáním situace. Na 146. příčce je Afghánistán. Umístění připomíná materiální a nemateriální škody způsobené válkou; v zemi je příliš mnoho obětí. Autoři studie nakonec vyjádřili naději, že růst velkorysosti a solidarity vydrží i za horizont ročníku 2022.


Mohlo by vás zajímat: Co je inflace a jak ji měříme?


Nejšťastnější země světa za rok 2022:

  1. Finsko
  2. Dánsko
  3. Island
  4. Švýcarsko
  5. Nizozemí
  6. Lucembursko
  7. Švédsko
  8. Norsko
  9. Izrael
  10. Nový Zéland
  11. Rakousko
  12. Austrálie
  13. Irsko
  14. Německo
  15. Kanada
  16. USA
  17. Velká Británie
  18. Česká republika (loni 16.)
  19. Belgie
  20. Francie

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články