V Německu trvá strach před dalšími mutacemi covidu


			V Německu trvá strach před dalšími mutacemi covidu
22.3.2022 Zdraví, Zahraničí

Už bezmála dva roky svírá nejen Německo koronavirový strach a ještě nedávno vzbuzovala obavy vlna omikronu. Podle nové studie pojišťovny R+V se každý druhý Němec strachuje, že se budou objevovat stále nové mutace covidu, než se stačí naočkovat celá populace.

Přesněji se takového vývoje podle čerstvé studie „Strachy Němců“ obává 55 % dotázaných v anketě. A to je jednoznačně nejvyšší hodnota v celé studii. Už před rokem měla většina německé populace strach, že pandemie bez očkování nikdy neskončí. Tehdy takto mluvilo bezmála 60 % respondentů, kteří předpokládali, že se budou opakovat jako důsledek pandemie ve vlnách další lockdowny. „Odhad, že jen očkování dokáže zabránit dalším vlnám koronavirové infekce, byl velmi realistický. Jakýkoli jiný soud by s ohledem na průběh infekce v minulých měsících byl fikcí,“ konstatoval Manfred G. Schmidt, politolog Ruprecht-Karls Universität v německém Heidelbergu.


Mohlo by vás zajímat: Google a Microsoft uklidňují pojišťovny. Nechtějí být konkurence


Lidé se obávají i o blízké

Ve studii „Strachy Němců“ se projevily i velké obavy, že se koronavirem nakazí oni sami, jejich rodiny nebo přátelé. Tak se vyjádřilo 43 % dotázaných v populaci. Při anketě z loňského léta to bylo 35 %. „Co je nápadné: když je výskyt onemocnění na maximu a šplhá k rekordům, rostou logicky i s ním spojené obavy. Ukazuje se ale, že v zimě mají lidé mnohem větší strach,“ upozornil Grischa rower-Rabinowitsch, vedoucí komunikace v pojišťovně R+V. Před rokem, kdy byla očkovací látka proti covidu ještě novinkou, měl z nákazy obavy prakticky každý druhý Němec (48 %).

Další významné německé starosti

Necelá polovina respondentů (49 %) se v nové vlně výzkumu „Strachy Němců“ obává, že politici jsou zahlceni úkoly a přestávají je zvládat. To je o 8 % více než loni při pravidelné anketě v červenci. Ukazuje se tak, že lidé nejsou s prací politiků spokojeni, vyvozují analytici. Přesto nedochází k takovému vyostření s ohledem na střet mezi veřejnými protesty a debatami o povinném očkování. Politologové zde poukazují na fakt, že stále velká většina veřejnosti považuje politiku spojenou s bojem proti koronaviru za potřebnou. Demonstrace a protesty jsou menšinové projevy.


Mohlo by vás zajímat: Finanční poradci sjednali ve 4Q 2021 produkty za více než 80 miliard korun


Ovšem na síle postupně pozbývá obava ze zhroucení německé ekonomiky. Podle ankety se poklesu bojí nyní ještě 38 % populace, což je o 21procentních bodů méně. Loni byl předpoklad hlubší recese ještě velmi silný. To je také největší změna od zimní ankety 2021. V Německu tak nyní lze podle politologů sledovat „ekonomický optimismus“. Ten se zakládá na přesvědčení, že dočasná hospodářská krize během pandemie už ustoupila a je za námi. A rok 2022 už ukázal na ekonomických datech známky oživení. To ovšem nic nemění na tom, že stále bezmála pětina německých obyvatel má strach ze ztráty práce. O zaměstnání se aktuálně bojí 19 % respondentů ve studii.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články