Změna času s sebou nese nebezpečí většího počtu vážných dopravních nehod


			Změna času s sebou nese nebezpečí většího počtu vážných dopravních nehod
27.3.2020 Spektrum

Příčinou je především spánková deprivace a únava účastníků silničního provozu. Nebezpečné jsou první dny po změně času, během dvou týdnů po změně času může stoupnout počet smrtelných nehod až o 6 procent.

Provádění změn času na letní a na konci října zpět na standardní středoevropský astronomický lidem nevyhovuje. Prokázal to loňský průzkum provedený společností STEM/MARK, kdy se pro zrušení pravidelného střídání času vyslovilo 70 procent respondentů. Není divu, lidé často mívají problémy s přizpůsobením se změněným podmínkám, avšak dané potíže zpravidla během několika dní pominou.


Mohlo by vás zajímat: ČNB opět snížila úrokové sazby. Pojišťovny nemají vyplácet dividendy


Změna času může mít vliv i na výkon řidičů. Podle odborníků z americké University of Colorado se jedná především o spánkovou deprivaci. Výkon ospalých řidičů nejednou klesá na úroveň šoférů jedoucích pod vlivem alkoholu. „Řidiči mohou mít problém s vnímáním a vyhodnocováním potenciálně nebezpečných situací a také jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé. Skokové zkrácení doby spánku o jednu hodinu narušuje jeho kvalitu, což s sebou následně nese problémy s nedostatečnou mírou pozornosti za volantem,“ vysvětluje Roman Budský z Platformy VIZE 0. Není divu, že během dvou týdnů po provedené změně času stoupá výskyt smrtelných dopravních nehod o 6 procent.

K danému výsledky došli analýzou více než 730 tisíc dopravních nehod, ke kterým došlo v letech 1996-2017. Specialisté z University of British Columbia upozorňují, že nejnebezpečnějším dnem bývá pondělí bezprostředně následující po víkendu, kdy byl uskutečněn přechod na letní čas. Počet dopravních nehod se může skokově zvýšit o celou šestinu. „Na silnicích se totiž potkává velké množství nedospalých lidí, kteří nadprůměrně chybují, a navíc mohou být podráždění, což s sebou nese nižší míru vzájemné tolerance,“ uvádí Budský.

Univerzitní data potvrzují i české pojišťovny. Například Kooperativa v loňském roce zaznamenala výrazný nárůst škod v podstatě celý týden po změně času. „V pondělí prvního dubna 2019 to bylo o cca 11 % více škod, ale úterý, středa a čtvrtek po změně času přinesly dokonce více než 20% nárůst škod, oproti stejným dnům před změnou času,“ upozorňuje na kritické dny Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa. 


Mohlo by vás zajímat: Tichý Consulting vstupuje do Star Insurance Group


Nedostatečný spánek a také únava jsou jedním z nejvýznamnějších faktorů, které zapříčiňují dopravní nehody. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, lidé pracující na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů. Ať už řidiči kamionů nebo obchodní zástupci. Silná únava zvyšuje riziko nehody a reakce takto unaveného řidiče se dají přirovnat k těm, které má řidič s jednou promile alkoholu v krvi - nesoustředěnost, nervozita, zkratovité jednání, nebo naopak velmi pomalé reakce, špatný odhad.

„Je tedy dobré se před jízdou dospat, udělat si dostatečnou časovou rezervu, během cesty dělat pauzy a cestu také plánovat. Měli bychom mít alternativy v případě nehody nebo kolon na naší trase. V pauzách pomáhá se projít kolem auta nebo protáhnout, dát si kávu a především hodně pít pramenitou vodu. Dehydratace totiž také velmi negativně ovlivňuje řidičovy schopnosti i agresivitu. Známé rady a la otevřené okénko nebo nahlas puštěné rádio či konzumace decilitrů kávy fungují jen krátce a jsou vhodné spíše na probrání řidiče před cílem cesty pro bezpečné dojetí,“ uzavírá Budský.

Zdroj: Platforma VIZE 0 Kooperativa pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články