Ocenění Allianz a Policie ČR za záchranu nevidomé seniorky


			Ocenění Allianz a Policie ČR za záchranu nevidomé seniorky
14.11.2013 Záloha článků

Allianz pojišťovna společně s Policií ČR dnes v Pardubicích ocenila titulem „Pomocná ruka zákona“ muže, který zachránil život nevidomé seniorce. Václav Doubal (63) z Trhové Kamenice na Chrudimsku s nasazením života přispěchal na pomoc svým sousedům, jejichž dům zachvátily plameny. Sám přitom skončil v péči lékařů. Díky jeho pohotovému zákroku se podařilo pětasedmdesátiletou paní zachránit. Bez jeho pomoci by neměla šanci přežít. Za svoji rychlou reakci a odvahu dostal kromě certifikátu také chytrý telefon.

Vše se odehrálo v pondělí 30. září ráno, kdy byl Václav Doubal u svého souseda. Náhle si všiml kouře, který vycházel z půdy protějšího domu. „Okamžitě jsem tam běžel, ale nemohl jsem se dostat dovnitř,“ vzpomíná zachránce. Vrátka na pozemek i dveře do domu totiž byly zamčené. „Musel jsem rozmontovat kus plotu a vysadit branku. Uvnitř bylo plno kouře a zmateně se tam pohybovala nevidomá žena, byla dezorientovaná a nevěděla, co se děje. Stále volala manžela,“ popisuje dramatické události Václav Doubal. Vytáhl ji ven a požádal další sousedku, aby se o ni postarala. Pak se vrhl do štiplavého dýmu podruhé.

„Snažil jsem se najít jejího manžela, který se pokoušel sám oheň uhasit. V domě nebylo vůbec nic vidět, z patra se navíc ozývalo praskání. Vyběhl jsem tam a pod kouřovou clonou jsem spatřil nohu,“ líčí další vteřiny starousedlík z Trhové Kamenice. Z posledních sil pak nemohoucího muže vynesl ven, kde mu společně s ostatními, kteří se mezitím k požáru seběhli, dávali umělé dýchání. „Mezitím přijela záchranka, dělali maximum, ale soused to bohužel na rozdíl od své manželky, nepřežil,“ říká Václav Doubal. I jeho se museli ujmout zdravotníci. „Nadýchal jsem se zplodin, tak mi dali trochu kyslíku. Pak už to bylo dobré. Mrzí mě, že soused neměl dům odemčený, protože to bych pak s největší pravděpodobností zachránil i jeho,“ dodává při vzpomínce na více než měsíc starou událost.

Společně s certifikátem dostal Václav Doubal nový chytrý telefon. „Je to do jisté míry symbolické, protože pokud chcete někomu pomoci, v první řadě musíte zavolat záchranku, hasiče a policisty,“ řekl regionální ředitel Allianz pojišťovny v Pardubicích Jiří Kubeček. „S tímto telefonem však také můžete pouze fotit nebo natáčet své okolí a to bohužel při neštěstí dělá stále větší část lidí. Odvážných a rozvážných je méně, a my jim chceme poděkovat a upozornit na ně.“

Policie ČR a Allianz pojišťovna už tímto titulem ocenily tři statečné obyvatele České republiky. Prvním byl František Rapant z Přerova, který zachránil prodavačku ze zasypaného domu, do něhož naboural kamion. Jaroslav Jankovič z Lednice na Břeclavsku a Petr Klúčovský z Brna chytili (každý za jiných okolností a na jiném místě) zloděje, kteří okradli dvě dámy (v prvním případě šlo o 88letou paní).

Oceněním Pomocná ruka zákona Allianz a Policie ČR motivuje slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Jak už název společného projektu napovídá, nejde pouze o pomoc v nouzi a po nehodě, ale také při odhalování závažné trestné činnosti.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články