Allianz zpracovává v USA katastrofické dluhopisy pomocí technologie blockchain


			Allianz zpracovává v USA katastrofické dluhopisy pomocí technologie blockchain
24.6.2016 InsurTech

V potenciálu kryptografické měny Bitcoin není pouze možnost převádět libovolně a téměř v reálném čase platby po celém světě, ale jako první přišla s technologií blockchain, která se dá využít v nepřeberné řadě odvětví. Pojišťovna Allianz začala tuto technologii testovat v USA u katastrofických dluhopisů.

V posledních letech prochází kryptografické měny velmi zajímavým vývojem. Nejznámější měna Bitcoin, která byla založena v roce 2009, a od té doby získala hodnotu 700 dolarů za jednu minci, je následována stovkami dalších projektů s vlastními měnami.

To, co všechny tyto měny spojuje a co si převzaly již od Bitcoinu, je technologie blockchain. Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze, která zaznamenává vlastnictví, hodnoty a umožňuje komukoli, kdo má přístup, se tohoto procesu účastnit. Síť je aktualizována a ověřována prostřednictvím konsensu všech zainteresovaných stran. Jakmile je něco přidáno, už to nemůže být změněno. A pokud je toto přidání pro každého přijatelné, aktualizace je schválena a navždy uložena.

O použití se mluvilo především v souvislosti se světem peněz a cenných papírů. I velcí bankovní hráči jako Goldman Sachs (investiční a bankovní společnost) hovoří o tom, že „blockchain může v podstatě změnit naprosto všechno.“ Ať už trh sdílené ekonomiky závislý čistě na důvěře, nebo svět financí.

151103-blockchain-bitcoin-technology-banking-fintech-FT

Pojišťovna Allianz tuto technologii úspěšně testuje ve Spojených státech pro vypořádání takzvaných katastrofických dluhopisů.

Katastrofické dluhopisy, také známé jako cat bonds, jsou specifickým investičním produktem, který emitentovi umožňuje zajistit se proti rozsáhlým přírodním katastrofám. Cat bonds vznikly v polovině 90. let, v období, kdy se oproti předcházejícím desetiletím až čtyřnásobně zvýšil počet katastrof v USA. Největší ztráty tenkrát zaznamenávaly zajišťovny na východním pobřeží USA často sužovaném hurikány. Investor, který si koupí katastrofický dluhopis se v případě, že pojistná událost nenastane, může těšit na nadprůměrně vysoký výnos. Na druhou stranu, pokud k jasně definované přírodní katastrofě dojde, měřeno podle výše škody nebo fyzikálních ukazatelů (stupně Richterovy škály), nejenom že investor ztrácí výnos, ale většinou i investovanou sumu. Je to tedy taková sázka proti přírodě.

Vypořádání katastrofických dluhopisů trvá poměrně dlouhou dobu, někdy i týdny a měsíce, což není v případě rozsáhlých katastrof, kdy poškození potřebují rychle finanční prostředky, zrovna žádoucí. Allianz nyní pro tato vypořádání testuje protokol označovaný jako smart contract, používaný v decentralizovaných digitálních měnách, jakým je Bitcoin. Společnost uvedla, že s pomocí této technologie může dosáhnout zkrácení doby vypořádání na několik málo hodin.

Technologie Blockchain zvýší spolehlivost, ovladatelnost a rychlost zpracování katastrofických dluhopisů díky překlenutí ručního zpracování ověřování a verifikace, které jsou zapotřebí pro zajištění správné výplaty transakcí investorů. Nebude tak docházet ke zpoždění a minimalizuje se riziko selhání lidského faktoru,“ uvedl Richard Boyd, ředitel úpisů Allianz Risk Transfer.

A to je jen začátek

Například ve Velké Británii vláda testuje technologii blockchain pro sledování veřejných výdajů. Hudební průmysl se pak domnívá, že blockchain jim může pomoci bránit nároky na autorská práva a lépe distribuovat honoráře umělců.

Zdroj: oPojištění.cz, Roklen24, coindesk.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články