IBM představila superpočítač. Revoluce v pojišťovnictví může začít


			IBM představila superpočítač. Revoluce v pojišťovnictví může začít

Společnost IBM představila v Mnichově superpočítač nové generace IBM Z14, který je považován za nejvýkonnější na světě. Pokud budou skutečně dodrženy jeho deklarované parametry, otevírají se neočekávané možnosti také pro  pojišťovnictví. IBM totiž cílí na téma bezpečnosti a přichází s tzv. kompletním šifrováním, což má přinést větší důvěru ohledně použití digitálních podnikatelských modelů.

Od roku 2013 bylo ve světě v důsledku kybernetických útoků ztraceno nebo ukradeno devět miliard datových sad, přičemž pouze 4 % těchto dat byla šifrována. Pro pojistitele by byla krádež údajů zničující, protože pojišťovací obchod je založen na udržení důvěry mezi pojistitelem a klientem. Chybějící důvěra představuje pro pojistitele existenční riziko.

Nový supepočítač Z14 zašifrovává všechny jím v podniku zpracovávané údaje, bez ohledu na to, zda jsou právě využívány nebo „odpočívají“. Nejsou potřebné žádné speciální kapacity k manuální identifikaci a zašifrování údajů. Každý pojistitel pracuje se značnou masou údajů, a proto potřebuje silný systém.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Vaníček: Pojišťovna České spořitelny má potenciál stát se jedničkou v životním pojištění


Nový superpočítač může provést denně více než dvanáct miliard zašifrovaných transakcí. Pro představu, je to stonásobně větší počet transakcí než se uskuteční na Amazonu v den zahájení vánočního on-line prodeje. Podle IBM celý šifrovací proces probíhá na pozadí podnikatelského procesu a je třeba jen minimální technický dodatečný vklad.

Podle některých expertů přichází nová modelová řada z14 superpočítače IBM Z v pravou chvíli, neboť i pojistitelé budou muset od jara 2018 začít plnit povinnosti vyplývající z nařízení GDPR Při neplnění povinností nastupují tvrdé sankce, které dosahují až 540 mil. Kč nebo 4 % z ročního celosvětového obratu dané korporace.


Mohlo by vás zajímat: Mobily za volantem: Stále větší hrozba z pohledu samotných řidičů


Jednou z povinností správce osobních údajů je, že musí bez zbytečného odkladu a pokud možno do 72 hodin od okamžiku, kdy se o něm dozvěděl, ohlásit jakékoli porušení zabezpečení osobních údajů dozorovému úřadu (čl. 33 odst. 1 zmíněného nařízení). Toto nařízení klade mimo jiné značný důraz na zabezpečení zpracování údajů, případně včetně pseudonymizace a šifrování osobních údajů.

Výhodou superpočítače řady Z14 je, že si chrání šifrovací klíče sám. Při pokusu o nějakou manipulaci zevnitř i zvnějšku se zničí a mohou být obnoveny jen oprávněnými vzájemně nezávislými osobami. Ani správce tohoto systému nemá přístup ke klíčům, takže nemůže podniku způsobit žádnou škodu, a ani samotná IBM nevlastní žádný generální klíč pro nouzové situace.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Z14 neni superpocitac

Milan H.,  4. 8. 2017

IBM Z14 neni superpocitac, ale nova generace Mainframe serveru.

RSS

Související články