Neuvěřitelný potenciál blockchainu v pojišťovnictví


			Neuvěřitelný potenciál blockchainu v pojišťovnictví
9.11.2016 Technologie

Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze známá především díky digitální kryptoměně bitcoin. Do pozornosti finanční veřejnosti se dostala zhruba před jak rokem. Od té doby se světem šíří hypotézy, jak moc by se dalo díky blockchainu ušetřit a jak moc by se daly zjednodušit veškeré operační procesy. Je tomu tak i v pojišťovnictví?

Blockchain si můžeme představit jako veřejně přístupnou otevřenou účetní knihu, do které se postupně zapisují data, ukládají se v blocích a není možné již zapsané údaje měnit. Kryptoměna Bitcoin využívá tento systém k autorizaci plateb, ale to je jen jedna z mnoha možností využití. Například start up dvou vývojářů Manuela Araoza a Estebana Ordanoa jej využil, aby nahradil patentové úřady s projektem Proofofexistence

  

 

Blockchain dovoluje uživatelům sdílet libovolné záznamy, které jsou distribuovány mezi všechny účastníky sítě. Tím obchází využití třetích stran a prostředníků. „Blockchain se dá použít v každodenních pojistných aktivitách, jako je autorizace, schvalování pojistného, párování plateb, nebo platební příkazy pro pojistné události,“ uvedl Raj Juta, vedoucí pojistného sektoru v Deloitte v Jižní Asii, pro Insurance Business.

Tato technologie může podpořit digitální transformaci celého pojišťovacího odvětví a navíc je velmi transparentní i rychlá. Z našeho úhlu pohledu je blockchain nositelem mnoha budoucích benefitů pro pojištěnce i pojistitele. Zatím však pojišťovny neobjevily jeho důležitost,“ pokračuje Juta a vyzdvihuje 3 oblasti, kde by měl blockchain největší přínos na pojistný průmysl: Evidence aut a jejich historie, P2P pojištění a přepojišťování.

Blockchain slibuje unikátní potenciál pro pojišťovny, jak také efektivně vyvíjet produkty pro internet of things nebo sdílet důvěrná data s dalšími stranami, k detekci pojistných podvodů, nebo automatizaci likvidace pojistných událostí,“ pokračuje Juta.

Přirozenost blockchainu vyžaduje spolupráci napříč pojistným průmyslem a to jak interní, tak externí. „Pojišťovny potřebují začít spolupracovat mezi sebou a řídit tak vývoj v následujících letech. Musí začít pracovat s experty na technologie, start upy, regulátory, a dalšími účastníky trhu aby identifikovaly výzvy okolo blockchainové otevřené a decentralizované přirozenosti.

Blockchain je cesta ke skutečné digitalizaci pojištění a přinese do pojišťovnictví i změny, jako jsou událostmi spouštěné chytré kontrakty (Smart contracts). Chytrý kontrakt umožní automatickou platbu bez potřeby manuálních vstupů,“ popisuje Martin Štěpánek z Deloitte ČR.

Přívrženců této technologie je mnohem více. Příkladem jsou firmy jako IBM, Microsoft, Visa, Mastercard, inciativy jako Hyperledger (open source projekt), R3 (bankovní konsorcium). Analytici Goldman Sachs, největší investiční banky světa tvrdí, že technologie blockchain může kapitálovému trhu přinést úspory ve výši až 6 miliard USD ročně. Zefektivnění zúčtování a úhrad pomocí technologie blockchain by mělo podle výzkumné divize Goldman Sachs jen na kapitálových trzích ve Spojených státech přinést roční úspory o objemu 2 miliard USD, globálně by se pak částka mohla vyšplhat až na ke zmíněným 6 miliardám ročně.

V oblasti pojišťovnictví je průkopníkem například Allianz se svými blockchainovými katastrofickými dluhopisy.

 

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články