Řidičská kultura vs. telematika. Nechají se Češi sledovat?


			Řidičská kultura vs. telematika. Nechají se Češi sledovat?
28.12.2015 Technologie

Během diskusí o technologiích v pojišťovnictví, se většinou dříve, než později zmíní telematika. Důvod je prostý. Tato nová technologie může nejen způsobit malou revoluci v oboru pojišťovnictví, ale zároveň už klepe na dveře. České pojišťovny odhadují její využití při uzavírání smluv havarijního pojištění a povinného ručení do tří let. Bude to ale na Čechy fungovat?

Tato novinka bude ze začátku fungovat na dobrovolné bázi. Svědomitý a opatrný řidič, který se na silnici nikdy nechová rizikově si jí jistě do automobilu nechá, na náklady pojišťovny, zabudovat, aby získal slevu na povinném ručení. Zařízení ho pak bude sledovat všude, kam se svým automobilem pojede. Bude sledovat i jak pojede. Jestli nepřekračuje rychlost, jestli příliš prudce nebrzdí, případně zda rychle nestartuje z místa a mnoho dalšího. Všechna tato data bude pojišťovna vyhodnocovat a na konci každého měsíce vystaví řidiči „účet“.

Je jasné, že mírní a svědomití řidiči na této službě ušetří a získají zajímavou slevu. Otázka je, co se stane s těmi, kteří tak mírní na silnici nejsou. Vzpomeňte si sami, zda jste naposledy na dálnici nepřekročili rychlost 130 km/h?


Čtěte také: Telematika v pojišťovnictví. Jak vidí její budoucnost softwarová společnost CSC.


Když se projedete po Praze v plném provozu, nejspíš celkem často narazíte na řidiče, kteří svou jízdou ohrozí vás, své okolí i svou posádku, jen aby se posunul o jedno místo před vás. Jaký účet pak přijde jemu?

Mohou pojišťovny telematiko dosáhnout toho, co se zatím českým policistům nedaří? Dokážou řidiči s vidinou tučné složenky za povinné ručení na konci měsíce ubrat nohu z plynu, ve chvíli, kdy se chystají předjíždět na plné čáře?

Úspěch celého konceptu bude určitě záviset na tom, jakou strategii pojišťovny zvolí. Jak mírné počáteční podmínky nastaví. Zajímavé bude sledovat, jakým způsobem se k tomu postaví jednotlivé pobočky pojišťoven v různých zemích Evropy. Dalo by se očekávat, že mírnější a uvědomělejší národy jako Švýcarsko, Belgie, Švédsko a další, systém přivítají jako skvělý nástroj na získání slevy.


Čtěte také: Rozhovor s pojistným matematikem. V budoucnu budeme povinné ručení platit po kilometrech


Jak ovšem k tomuto „sledovacímu zařízení“ přistoupí Češi? Italové? Maďaři? Není vhodné na někoho ukazovat a házet řidiče do jednoho pytle, to by určitě nebylo fér, ale může mentalita národa ovlivnit rozvoj takovéto technologie? Průzkumy veřejného mínění, by měly pojišťovny dozajista vytvořit na co největším vzorku lidí každé země a bylo by více než zajímavé ony výsledky zveřejnit. Nástup elektromobilů vývoj podpoří a lze si snadno představit i podporu státu ve formě slevy na dani při použití podobných zařízení. Konec věštění z křišťálových koulí. Co vy? Nechali byste si do automobilu telematiku namontovat?

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články