Willis Towers Watson: Pojištění v modulární ekonomice


			Willis Towers Watson: Pojištění v modulární ekonomice
15.8.2017 Technologie, InsurTech

Společnost Willis Towers Watson se ve své čtvrtlení zprávě InsurTech Briefing Q2 2017 věnovala zajímavým tématům, která jsou úzce spojena s vývojem pojišťovnictví. Podívejme se na jejich shrnutí.

Počátky technologické revoluce v pojišťovnictví (InsurTech) jsou spojeny s internetovým boomem v devadesátých letech minulého století a převodem tradičního obchodu na web. Jelikož tento trend nabyl v následujících letech na síle, webové stránky pojistitelů se staly sofistikovanějšími a objevily se webové vyhledávače, protože pojišťovací průmysl hromadně usiloval o snížení distribučních nákladů a zlepšení vztahů se zákazníky. Některé projekty byly tehdy úspěšné, jiné záměry nikoli.

To co následovalo je komplexnější a důmyslnější. Technologie a propojitelnost nadále slouží jako katalyzátor rozvoje modulární ekonomiky, kde produkty a služby v jakémkoli hodnotovém řetězci jsou opakovaně rozčleňovány do modulů, které na sebe vzájemně a naprosto uceleně působí ve prospěch konečného spotřebitele. Protože požadavky spotřebitele formují konečný produkt, některé moduly zvyšují svoji relativní hodnotu, kdežto jiné moduly se stávají značně rozšířenými a tak ztrácejí na hodnotě.


Mohlo by vás zajímat: Ústavní soud dal na frak principům pojišťovnictví. Zachrání CK garanční fond?


Likvidátoři škod – pojistitelé budoucnosti?

Příslušná zpráva se zaměřuje na jeden z nejvíce podceňovaných modulů v rámci hodnotových řetězců v pojišťovnictví, a to řízení pojistných událostí.  Jde o globální průmysl s obratem 170 mld. dolarů, který je v současné době kontrolován z cca 90 % etablovanými provozovateli a v němž vzkvétají inovace.

Řízení pojistných událostí může být nejsilnějším hybatelem, pokud jde o spokojenost zákazníků a jejich udržení. Někteří manažeři odhadují, že u zákazníka, který uplatňuje škodní událost v autopojištění, by mohla být pravděpodobnost obnovení pojistné smlouvy o 40 % nižší, a to bez ohledu na skutečný výsledek šetření.

Kde se nachází v pojišťovnictví opravdová hodnota?

Při hledání zhodnocení investoři kladou nejprve otázky směřující ke zjištění, kde revoluce opravdu začíná. Je to nový přístup k distribuci, který učiní v budoucnu pojišťovací průmysl nerozpoznatelným? Je to odlišný přístup k upisování? Nebo je to schopnost účinně sekuritizovat riziko a nalézt přístup k co možná nejlacinějšímu kapitálu?


Mohlo by vás zajímat: IDD v ČR: Existuje obava povinného zveřejňování výše odměny? Ano!


Pro investory, kteří staví své zásady ohledně škod na zmírňování rizik, jsou manažeři pojistných událostí obzvláště atraktivní. Pro získání hlubších znalostí je vhodné vést dialog s manažery společností likvidujících pojistné události a zkoumat nově založené či začínající společnosti či rychle se vyvíjející a měnící společnosti (startupy) v oblasti likvidace pojistných událostí s cílem získat hlubší vhled do toho, jak se bude vyvíjet likvidace pojistných událostí v rámci hodnotového řetězce v pojišťovnictví.

Proto Willis Towers Watson analyzuje nové iniciativy zaměřené na automatické vyřizování pojistných událostí a přichází s řešeními, jež umožňují zvládnout vysoký objem méně závažných pojistných událostí. Willis Towers Watson vyhodnocuje rovněž aktivity společnosti WeGoLook, která poskytuje firmě Crawford, která je světovým lídrem v oblasti likvidace pojistných událostí, síť 30 000 zástupců, kteří okamžitě po oznámení pojistné události vyrážejí na dané místo a shromažďují data či pořizují s pomocí chytrých telefonů fotografie týkající se oznámené škody (např. automobily, budovy) a tak napomáhají zlepšovat procesní postupy.   

Zdroj: Willis Towers Watson

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články