Konference FINfest: Příležitosti a výzvy roku 2018


			Konference FINfest: Příležitosti a výzvy roku 2018

Co se děje na trhu pojištění, hypoték a investic? Jednají pojišťovny opravdu v nejlepším zájmu klienta? To byla témata konference FINfest, která se konala 29. listopadu v Konferenčním centru City na pražském Pankráci.

Po slavnostním přivítání organizátora Martina Viktory přednesli svá úvodní slova zástupce generálního partnera konference Petr Stuchlík ze společnosti Fincentrum a člen Bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký. Ten okomentoval kroky ČNB, které v poslední době významně ovlivnily trh.

„Ekonomika je o hledání rovnováhy. A ČNB považuje za rovnovážnou úrokovou sazbu 1 %. K tomu je zapotřebí přičíst 2% inflaci, čím se dostáváme na úroveň 3 %.  Pokud se nám podaří základní repo sazbu dostat na tento údaj, můžeme hodnotit měnovou politiku ČNB jako úspěšnou. Pokud se mě zeptáte, jak dlouho to bude trvat, odpovím, že pro příští dva roky přepokládáme příznivý ekonomický vítr. Máme tak dva roky na to, abychom dosáhli normálu, tedy úrovně ceny peněz z předkrizového období,“ uvedl Tomáš Nidetzký.


Mohlo by vás zajímat: Konference ČAP: Pojišťovny jako lídr, či follower změn?


Následovala první panelová diskuze, která se zaměřila na hlavní problémy současné distribuce. Moderátorem byl ředitel společnosti CreaSoft Tomáš Síkora a jako panelisté prezentovali své názory ředitel právních služeb a compliance ve společnosti Partners Vít Mikolášek, generální sekretář AFIZ Petr Šafránek a ředitel společnosti SAB servis Mojmír Urbánek. Úvodní přednášku si vzal na starost výkonný ředitel USF Jiří šindelář.

„Když si srovnáme údaje z roku 2010 a 2015, tak je zcela jasné, že oblast pojištění ztrácí na své popularitě a naopak významně roste sektor hypoték. Z to plynou dvě teze. Ta první je, že poradenství směřuje k čím dál větší komplexitě. Druhá pak ukazuje posun z oblasti prodeje k poradenství, a to i přesto, že některé společnosti se do něj pustily možná i trochu vynuceně. Pozitivním důsledkem tohoto tendru je zvyšující se profesionalizace poradců,“  řekl například Jiří Šindelář.


Mohlo by vás zajímat: Rakousko: ½ firem zažila kyberútok. Pojištěna je pětina


Tato diváky hojně navštívená a pozitivně reflektovaná debata přinesla konkrétní odpovědi na aktuální otázky, které hýbou trhem. Specialisté ze svého úhlu pohledu detailně probrali vliv regulatorního tsunami, digitalizaci jako nezbytný imperativ dneška anebo jak vnímat „nového“ klienta, který volá po procesní jednoduchosti. Dostatek času byl věnován i problematice ochrany osobních údajů v kontextu všeobjímající směrnice GDPR nebo vztahu mezi byznysem a Českou národní bankou. Padla také zajímavá otázka týkající se vzniku jedné společné distributorské asociace.

„Návrhů na společnou asociaci byla historicky celá řada, ale žádný nepadl na úrodnou půdu. S kolegou Jiřím Šindelářem z USF se alespoň snažíme vystupovat ve vzájemné shodě, aby kupříkladu statní aparát nebyl zbytečně zatěžován duplicitami. Myslím si však, že do budoucna by taková asociace vzniknout mohla, jde v podstatě jen o dohodu majitelů klíčových firem,“ řekl generální sekretář AFIZ Petr Šafránek. Jiří Šindelář ho doplnil: „V USF jsem osm let a diskuze o společné asociaci probíhají v podstatě kontinuálně. Myslím si, že aktuální množství evropských regulací by řešení otázky sjednocené asociace mohlo zintenzivnit. Podle mě to je pouze otázka času.“

I Tomáš Síkora, jako bývalý výkonný ředitel ČAP, měl na dané téma jasný názor. „Na trhu v této chvíli existuje více menších distributorských asociací, které však mají společný legislativně byznysový zájem. Kromě AFIZ a USF je tady například Asociace českých pojišťovacích makléřů nebo Asociace finančních poradců ČR. Je jasné, že v otázce byznysu se jednotlivé firmy neshodnou, a je to tak správně, protože každá má svůj byznys model a jsou si konkurencí, ale co se týče legislativní oblasti, například v souvislosti s digitalizací, tak zde je záměr jednoznačně pro všechny společný.“


Mohlo by vás zajímat: VIG míří do Bosny. Získala 100 % v pojišťovně Merkur


Další panelová diskuze ze světa pojišťovnictví zasvětila návštěvníky do oblasti likvidace. Své zkušenosti a postřehy představili ředitelka odboru strukturovaného prodeje pojišťovny UNIQA Ivana Ferová, ředitel úseku externích sítí Pojišťovny České spořitelny Libor Mánek, jednatel společnosti European Compensation Services Lukáš Kaplan a člen představenstva Allianz pojišťovny Ludvík Bohman. Moderátorkou byla ředitelka analýzy a finančních produktů společnosti CreaSoft Kateřina Lhotská.

Diskutující probrali celé téma opravdu ze široka, a tak se spokojení návštěvníci mohli například dozvědět, jaké jsou názory specialistů na úroveň finanční gramotnosti klientů, získali informace o typických problémech při samotném procesu likvidace a vyslechli si živou debatu o roli poradce při vypořádání pojistné události. Zajímavá byla i část týkající se pojistného podvodu a emoce vzbudila diskuze, zdali pojišťovny plní korektně, nebo ne. Za všechny to shrnul nejlépe Ludvík Bohman.

 „Z pohledu pojišťoven se na trhu dříve vyskytovaly dva segmenty pojišťoven. Ten první měl nastavenou politiku levného prodeje, ale komplikované likvidace. Druhý segment si díky svému brandu mohl dovolit nastavit vyšší ceny, ale pak likvidoval poměrně velkoryse. To už v současnosti neplatí. Kvůli konkurenčnímu boji a ekonomickým cílům daných institucí se prostředí narovnalo. Co se týče nespokojenosti klientů se službami pojišťoven, plně chápu míru jejich očekávání a také následného zklamání s výsledkem celého procesu. Jsem však přesvědčen, že u většiny případů to je způsobeno nedostatečnou mírou informovanosti zákazníka už na začátku samotného sjednávání produktu,“ uvedl Ludvík Bohman.


Mohlo by vás zajímat: Michal Knapp: Agrese mezi velkými hráči na trhu mizí


V rámci celé konference probíhaly i jednotlivé workshopy, které se například věnovaly aktuálním příležitostem v životním pojištění, produktovým otázkám nebo pojistným podmínkám a jejich srovnání. Neméně zajímavá témata se také probírala mimo pojišťovnictví. Šlo například o financování bydlení, jak funguje spolupráce finančního poradce a realitní kanceláře, jaká panuje situace v oblasti investic, jaká je kvalita českých bank. Přínosné byly i přednášky ze sféry personalistiky či svěřeneckých fondů.

Více informací ZDE

Zdroj: FINfest

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články