Nehoda vyšetřena. Majitel fotbalového Leicesteru zemřel kvůli pedálu


			Nehoda vyšetřena. Majitel fotbalového Leicesteru zemřel kvůli pedálu
7.12.2018 Spektrum

Za říjnovou nehodu helikoptéry, během níž zahynul majitel fotbalového klubu z anglického Leicesteru Vičaj Srivadtanaprapcha, mohla podle specialistů na havárie technická závada. Mechanizmus, který spojoval pedály pilota s lopatkami ocasního rotoru vrtulníku se poškodil, což vedlo k nekontrolované otočce stroje a jeho pádu na parkoviště vedle stadionu. Nehodu nikdo nepřežil.

V helikoptéře, která se zřítila na parkovišti u stadionu Leicesteru asi hodinu po zápase s West Hamem, zahynuli s thajským miliardářem ještě další čtyři lidé. V době havárie thajského miliardáře doprovázeli jeho asistent Kaveporn Punpare a thajská královna krásy Nursara Suknamaiová. Vrtulník řídil pilot Eric Swaffer, společně s ním byla na palubě i jeho životní partnerka a kopilotka Izabela Roza Lechowiczová. Ihned po havárii byl označován za hrdinu pilot Eric Swaffer, jemuž se podle svědků povedlo padající stroj nasměrovat pryč od davu fanoušků, kteří v momentě neštěstí odcházeli ze stadionu.


Mohlo by vás zajímat: Etická otázka: Koho má autonomní auto při nehodě upřednostnit?


Brzy po nehodě se ukázalo, že pojistitelem je v tomto případě American International Group (AIG), která šetří tuto závažnou škodní událost v odhadované výši 38 milionů liber. Nehodu vyšetřovali experti anglického úřadu pro bezpečnost leteckého provozu (Air Accidents Investigation Branch). Od výsledku vyšetřování odvisí, zda AIG jako pojistitel bude muset poskytnout pojistné plnění, nebo bude moci uplatnit vůči třetím osobám regresní nároky. Výrobce vrtulníku, společnost Leonardo Helicopters, už vydal prohlášení, v němž vyjádřil pozůstalým hlubokou soustrast a zdůraznil, že jde o první případ nehody modelu AW-169.

Podívejte se na unikátní záznam havárie

Zdroj: YouTube

Vichai Srivaddhanaprabha, zesnulý majitel Leicesteru, fandil „Liškám“ od roku 1997. V roce 2010 je koupil. Do té doby podnikal hlavně v Bangkoku, kde založil síť firem King Power, která prodává řemeslné výrobky v Asii. V roce 2016 byl oslavován jako hrdina. Leicester totiž pod jeho křídly vyhrál titul v Premier League.

A jak vlastně probíhala kariéra tohoto uznávaného byznysmena? Začátky byly pomalé. V roce 1989 si v Bangkoku otevřel duty free shop. Postupně se mu byznys rozjížděl, až založil síť firem King Power, která prodává řemeslné výrobky v Asii. Brzo se stal jedním z nejbohatších Thajců, což ho dostalo až ke královské rodině. S tou se natolik sblížil, že ho král Bhumibol dokonce přejmenoval. Do roku 2012 neměl tak krkolomné příjmení. Příjmení Raksriaksorn vyměnil za Srivadtanaprapha. To v překladu znamená „světlo pokroku a slávy“

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute; oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články