Revoluce v dopravě? ODS navrhuje limit 0,5 promile za volantem


			Revoluce v dopravě? ODS navrhuje limit 0,5 promile za volantem
4.4.2019 Téma

Poslanci ODS navrhují uzákonit toleranci 0,5 promile alkoholu u českých řidičů. Podle předsedy strany Petra Fialy jde o běžnou věc v zemích západní Evropy. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura dodal, že deset zemí, které vykazují nejnižší nehodovost, má povolenou určitou hranici alkoholu za volantem.

„Patříme k několika málo zemím v Evropě s nulovou tolerancí alkoholu za volantem. Ve většině evropských zemí, včetně sousedního Německa nebo Rakouska, tolerance bez problémů dlouhodobě funguje. Proto navrhujeme zavedení tolerance 0,5 promile. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů. Když to zvládají Francouzi, Španělé, Italové nebo Lotyši, zvládneme to i my,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Zmíněné státy, ale také například Francie, Belgie či Španělsko mají povolenou hladinu právě 0,5 promile, Velká Británie dokonce 0,8 promile. Nulovou toleranci mají kromě ČR například Slovensko nebo Maďarsko. Půl promile odpovídá vypitým zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Pojištění se Sandrou Bullock? Proč ne!


„S větší svobodou by samozřejmě měla přijít také adekvátní odpovědnost, proto chceme v rámci úpravy bodového systému navrhnout také přísnější postihy pro ty, kteří povolenou míru alkoholu v krvi za volantem přesáhnou,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Chceme využít toho, že do konce prvního pololetí má přijít z vlády do Poslanecké sněmovny návrh nového bodovacího systému a ruku v ruce s touto povolenou tolerancí chceme razantním způsobem zvýšit tresty za překročení té povolené tolerance,“ dodal Stanjura.

ODS,Schéma

Novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích chce klub ODS podat nejpozději na začátku příští sněmovní schůze, jež se koná od 16. dubna. Podporu chce hledat u všech ostatních klubů. Ve Sněmovně je také senátorská novela zákona o silničním provozu, která počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích směli řídit i v případě, pokud by měli v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. 

Loni řidiči v ČR pod vlivem alkoholu zavinili 4626 dopravních nehod, což jsou více než čtyři procenta z celkového počtu 104 764. Zemřelo při nich 62 lidí, 208 bylo těžce zraněno a 2061 lehce. Řidiči s obsahem alkoholu v krvi do navrhovaných 0,5 promile zavinili 505 nehod. Podle ČTK to vyplývá z dat dopravní policie.

Zdroj: ODS; echo24.cz; ČTK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články