Ceny stavebních pozemků v Německu loni na rekordní výši


			Ceny stavebních pozemků v Německu loni na rekordní výši
1.11.2021 Zahraničí

Stavební parcely nebyly v Německu v minulosti nikdy tak drahé jako loni. Jak sdělil spolkový statistický úřad Destatis ve Wiesbadenu, stál čtvereční metr plochy určený k zástavbě v průměru 199 EUR. Ještě v roce 2010 platili lidé v Německu v průměru 130 EUR.

Přitom panují veliké rozdíly podle spolkových zemí a podle velikosti obce, kde se pozemky nacházejí a nabízejí. V loňském roce tak například kupující v Bavorsku nebo Bádensku-Württembersku platili za metr čtvereční dokonce 349, resp. 245 EUR. Naopak spolkové země Sasko-Anhaltsko, Duryňsko a Meklenbursko-Pomořansko vykázaly zlomkovou jednotkovou cenu za pozemky ve výši mezi 46 až 62 EUR.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna VZP vystupuje z České asociace pojišťoven


Obzvláště drahé jsou pozemky ve velkoměstech. Průměrné ceny rostou se zvětšující se velikostí měst. V obcích do 2 000 obyvatel stál loni čtvereční metr stavební parcely v průměru 71 EUR. Ale ve 14 největších sídlech s půlmilionovou populací a více už museli kupující zaplatit za metr v průměru 1 213 EUR, tedy 17x více.

Více než tři čtvrtiny transakcí s parcelami (76 %) se loni týkaly pozemků v obytných zónách. V těchto oblastech byly dražší pozemky pro jednotlivé samostatné domy, zatímco pozemky pro řadovou výstavbu stály o něco méně. Metr parcely v rámci obytných čtvrtí stál průměrně 234 EUR. V obchodních zónách byla půda ke stavbám o něco dražší: metr vyšel v průměru na 242 EUR a byl tak nejdražší.


Mohlo by vás zajímat: Inflace přehledně. Neukrajuje jen z úspor, ovlivňuje i pojištění nebo dluhy


V malých obcích typu vesnice byly jednotkové ceny pozemků na průměrné úrovni 62 EUR za čtvereční metr. Ve vesnické zástavbě mohou být postaveny vedle obytných objektů výhradně zemědělské nebo lesnické provozní stavby. A dále jsou povoleny i řemeslné živnosti nebo provozy, které vážně neruší místní život a jsou určeny k zásobování místních obyvatel oblasti. Do tohoto přehledu nespadají průmyslové pozemky, půda pro dopravní cesty a volné plochy se stavební závorou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články