Investice v Rakousku: Zájem o nemovitosti opadl


			Investice v Rakousku: Zájem o nemovitosti opadl
9.9.2019 Zahraničí

Poprvé za dlouhou dobu poklesl zájem Rakušanů o investování do realit. Je otázkou, zda jde jen o dočasný pokles, anebo obrat trendu.

Za první pololetí 2019 se poprvé ukázala stagnace fenoménu investování do nemovitostí. Hlásí to aktuální barometr nastavení spotřebitelských nálad agentury GfK Austria. V rámci této studie je dotazováno každoročně na 2000 Rakušanů ohledně jejich zájmu o nejrůznější formy spoření a investování bez ohledu na jejich skutečné běžné využití.

Ukládání peněz do bytů nebo domů v soukromém vlastnictví představovalo v uplynulých 3 letech nejzajímavější formu investic v Rakousku (uvádělo ji 40 % respondentů). Velmi těsně na druhém místě následovaly vklady do soukromých pozemků (38 %). Pro porovnání: ještě před deseti lety uvádělo takové cesty ukládání peněžních prostředků do nemovitostí jako nejatraktivnější o polovinu méně oslovených.


Mohlo by vás zajímat: Nové odborné zkoušky: Co je to „Ex-dividend day pro akcionáře“?


Nemovitosti dnes sice stále vévodí žebříčku zájmu o investice, musely však „spolknout“ úbytek preferencí: na 35 % u bytů v osobním vlastnictví a na 34 % u soukromých pozemků. „Není zcela zřejmé, zda se jedná o bod obratu priorit v investování Rakušanů, anebo jen přechodný pokles,“ komentovala výsledky Ursula Swoboda, Commercial Director v GfK Rakousko. „Stabilní vývoj evropské centrální úrokové míry, který má stále silný vliv na atraktivitu různých spořicích a investičních příležitostí, nicméně připouští spíše domněnku, že jde jen o přechodný výkyv.“

Současně studie ukazuje, že končí odklon od klasických spořicích produktů. Stavební spoření, až do roku 2015 uváděné jako nejzajímavější forma ukládání prostředků, bylo v roce 2016 odsunuto až na 3. místo. Za poklesem v roce 2015 (na 43 %) a v roce 2017 (31 %) následoval mírný vzestup loni (33 %). V prvním pololetí 2019 se podíl sympatizantů stavebního spoření stabilizoval (32 %). Klasická vkladní knížka se svými 22 % zájemců se pohybuje delší dobu někde ve středu nejatraktivnějších spořících forem.V době velmi nízkých úroků získalo na oblibě „domácí“ spoření. Držení finančních rezerv doma ale jako vzestupný trend posledních let nyní podle studie nepokračuje.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články