Japonská zajímavost: Jak pojišťovny reagují na sebevražedný mobbing?


			Japonská zajímavost: Jak pojišťovny reagují na sebevražedný mobbing?
22.11.2019 Zahraničí

Mobbing je rafinovaná šikana na pracovišti nebo ve škole, ponižování, deptání, pomluvy, kritika a následkem toho obtížné soustředění, nepohoda postiženého ústící často až v „dobrovolný“ odchod ze světa. Zejména v Japonsku tento negativní jev kvete a je doslova smrtelným ohrožením pro toho, kdo se stane terčem. Mohou v této složité situaci pomoci pojišťovny?

Jen v roce 2017 vzrostl počet nahlášených případů mobbingu v zemi vycházejícího slunce o více než 91 000 událostí. A čísla posledních let ukazují, že vzestup je dlouhodobějším trendem. Zejména na školách je tento fenomén silně rozšířený. Praxe je taková, že například přes Twitter se začnou šířit o spolužákovi různé „zvěsti“, jejichž zlá a mstivá povaha nabírá postupně na síle. A to vede často u postižených k sebepoškozování a sebevraždám.

Podle serveru www.surikai.com zasáhne vedení školy obvykle příliš pozdě, a je tudíž zapotřebí přivolat na pomoc právníky a řešení celé záležitosti vyžaduje vysoké finanční prostředky. Stovky rodičů řeší tuto hypotetickou situaci už předem a sjednávají pro své děti pojistnou ochranu za cenu odpovídající sumě 22 EUR za měsíc.


Mohlo by vás zajímat: Martin Rotkovský: Změna zdanění rezerv nemusí být v souladu s platnými zákony


Pojištění v případě potřeby převezme za postiženou oběť náklady právního řízení, celkově až 70 % výdajů na advokáty a vypomůže i s nároky na náhradu škody. Vyrovná také případné lékařské náklady vynaložené na léčení zranění postiženého, a rovněž poškozený nebo zničený majetek.

Toto krytí není speciálně určeno jen pro školáky a mladistvé. U dospělých osob lze z pojištění čerpat podporu při rozvodech, sexuálním obtěžování a mobbingu na pracovišti, případně při sousedských sporech a problémech vyvolaných uzavřením sporných smluv.


Mohlo by vás zajímat: Marek Orawski: Pojišťovna nerostla tak rychle, jak jsme předpokládali


A co v Evropě?

Zatím není známo, že by existovalo někde krytí výslovně pro případ mobbingu, i když se zdá, že i v našem regionu by se vyplatilo. Například v sousedním Německu uvádí 15 % z celkových 44 milionů výdělečně činných osob, že už se někdy stalo terčem takové šikany. To znamená, že cílová skupina pro takové krytí by činila nezanedbatelných 6,6 milionu lidí minus ti z nich, kdo mají sjednané pojištění právní ochrany. Zajímavý je i fakt, že 63 % z těch, kdo mobbing na vlastní kůži připouštějí, uvádí jako jeho nejčastější formu „zadržování nebo upírání informací“.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články