Kdo zaplatí škody způsobené výbuchem bomby z druhé světové války?


			Kdo zaplatí škody způsobené výbuchem bomby z druhé světové války?
1.4.2020 Zahraničí, Škody

Během války dopadl na území Německa nespočet leteckých pum. Není tedy překvapivé, že i 80 let po jejím skončení se nachází nevybuchlá munice. Stalo se tak aktuálně i začátkem února ve Stahndorfu nedaleko Postupimi. Často i kvůli řízenému výbuchu bomb dochází ke škodám, za které však často nikdo nechce převzít odpovědnost.

Velká města jako Berlín, Hamburk nebo Kolín nad Rýnem byla během druhé světové války cílem silných leteckých útoků. Dodnes se v nich anebo v jejich okolí nacházejí nevybuchlé bomby. Naposledy se tak stalo ve Stahndorfu u Postupimi, pár kilometrů jihozápadně od hlavního města Berlína.

Šlo o 500 kilogramů vážící leteckou bombu anglického původu, kterou sem zřejmě omylem anebo záměrně pro odlehčení „upustil“ pilot bombardéru. Pravděpodobně byla původně určena k tomu, aby škodila v Berlíně, nikoli tady, v celkem bezvýznamné menší obci. Při stavebních pracích ji našel bagrista. Nebylo ale možné ji vyzvednout ze země, protože byla poměrně hluboko (terén byl v minulost poddolován). Nezbývalo než ji odstřelit na místě. Následky? Dva rodinné domy v blízkosti jsou poškozeny tak, že jsou zatím neobyvatelné, jiné domy byly poškozeny rovněž. Zejména to odnesly desítky oken. Starosta obce Berndt Albers ocenil: „Pojišťovny reagovaly velmi rychle a ihned řešily situaci na místě, aby škody posoudily.“


Mohlo by vás zajímat: Návrhy ESA k PRIIPs: Cesta od špatného k horšímu


Kdo musí platit?

Nicméně to, zda postižené občané dostanou za poškozený majetek pojistné plnění, není v tuto chvíli jisté. Ve vzorových podmínkách Celostátního svazu německého pojišťovnictví (GDV) se píše: „Pojištění se nevztahuje na škody způsobené válečnými nebo podobnými událostmi, občanskou válkou, revolucí, nepokoji nebo povstáním. Toto platí bez ohledu na spolupůsobící příčiny.“ Podmínky nejsou pro pojišťovny závazné, protože ty často při událostech tohoto typu pojistné plnění vyplácí.

Přesto může dojít k situaci, že pojišťovny škodu hradit nebudou, nýbrž to zbude na stavební firmu, která práce prováděla. Při prováděných pracích měl být přítomen expert na bojové prostředky, což ale nebyl ten případ. Alespoň o tom napsal deník Märkische Allgemeine. Stavební firma totiž výkopy pověřila subdodavatele, s nímž se nyní dohaduje o odpovědnosti.

Podle jiného listu Potsdamer Nachrichten neměla stavební firma osvědčení o tom, že pozemek je prostý munice. To je odborný posudek, který označuje oblast jako očištěnou od munice a bomb. V ohrožených lokalitách v Německu je jeho získání před stavbou povinné. Proto zůstává po výbuchu 500 kilogramů vážící bomby-veteránky stále napjatá situace. Případ ze spolkové země Brandenbursko není zdaleka ojedinělý. K takovým nálezům dochází na území SRN i tak dlouho po válce několikrát ročně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články