Krádeže vozidel ve Velké Británii stále stoupají


			Krádeže vozidel ve Velké Británii stále stoupají
16.3.2020 Zahraničí

Odcizení aut ve Velké Británii jsou stále velkým tématem. Vždyť počet případů vzrostl za jeden rok o 5 %, ale v souhrnu šesti posledních let už o 52 %.

Tyto závěry vyplynuly z poslední studie pro Anglii a Wales zpracované statistickým úřadem (Office for National Statistics). Zahrnuje to případy krádeží a neautorizovaného užití motorového vozidla.

„Zloději se budou vždy zaměřovat na auta s nedostatečným zabezpečením. Technologie jako „bezklíčové“ otevírání k tomu poskytuje mnoho příležitostí,“ řekl Clive Wain, šéf policejního oddělení komunikace. Nabádal rovněž motoristy, aby byli mnohem ostražitější a opatrnější než jindy. „Kriminální živly jsou vždy o krůček napřed před výrobci aut. A krádež auta pomocí speciálního vysílače signálu je metodou, kterou si zloději osvojují stále více.“

Majitelé vozidel by měli přijmout opatření, aby se chránili před zloději sami. Nicméně má smysl myslet na ochranu v několika úrovních. Tradiční fyzické bariéry, jako jsou zámky volantů nebo znehybňující prvky na kola („botičky“), jsou stále velkou překážkou pro zloděje. Dalším z nástrojů může být monitoring auta a jeho pohybu. „To sice nezabrání odcizení, ale je to způsob, jak dostat auto zpátky, když už ke krádeži dojde,“ podotkl Wain.


Mohlo by vás zajímat: Návrhy ESA k PRIIPs: Cesta od špatného k horšímu


Za první kvartál 2019 vyplatila například AXA o 20 % více na pojistných plněních za odcizená auta, přičemž nejvíce šlo právě o vozy s „bezklíčovým“ přístupem. S touto zkušeností vyzvala pojišťovna výrobce aut, aby tento problém začali účinněji řešit.

„Kupci aut a majitelé aut jsou si stále více vědomi rizika spojeného s přístupem do vozu bez potřeby použít klíč. A proto stále častěji auto zabezpečují jinak. Samozřejmě takové individuální aktivity vítáme, protože snižují riziko. Nicméně hlavní odpovědnost musí převzít automobilky a zajistit, aby vozidla jejich značky nebyla tak bezbranná proti hackerům,“ zdůraznil Clive Wain. Podle asociace britských pojišťoven (ABI) je pasivní systém přístupu napadnutelný vysílací technikou, která vozidlo „oblafne“, zachytí správný kód a využije ho k odemčení a nastartování auta.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články