Německý výzkum: Digitalizace podporuje životní prostředí


			Německý výzkum: Digitalizace podporuje životní prostředí
15.6.2021 Zahraničí

Megatrend digitalizace povede k zásadním změnám ve společnosti, v ekonomice i v životním prostředí. Německá spolková nadace pro životní prostředí provedla nyní reprezentativní anketu „Monitor životního prostředí – digitalizace“, aby zkoumala vliv způsobený koronavirovou krizí na posun mínění občanů. Jak to dopadlo?

Výzkum byl proveden Německou spolkovou nadací pro životní prostředí DBU v dubnu 2021 na 1023 respondentech-občanech SRN. Poprvé takovou anketu realizovala DBU v roce 2018, takže prostor pro srovnání se nabízí. Většina německého obyvatelstva (57 %) vidí v digitální proměně šanci pro společnost. 35 % respondentů spatřuje jak šance, tak i rizika, zatímco 6 % se zaobírá spíše nebo převážně riziky spojenými s digitalizací. V porovnání s výsledky dosaženými ve studiích 2020 a 2018 se zvýšilo zastoupení dotázaných akcentujících šance tohoto procesu.


Mohlo by vás zajímat: 9x zákon o pojištění osob a alkoholu


Bezmála polovina (50 %) vnímá rovněž přednosti a výhody pro životní prostředí, zatímco 9 % je zdrženlivých a tvrdí, že digitalizace je pro naše prostředí převážně nebezpečná. Zde je ve vývoji postojů zřejmý efekt koronavirové pandemie a distanční doby: o 10 % více respondentů vidí během ní pozitivní dopad digitalizace než v předcházejícím roce. Postoj těch, kteří vidí ambivalentní přínos, tedy šance i rizika, zůstává nadále neměnný.

Pozitivní vlivy na životní prostředí

Pokud byli tázáni na konkrétní pozitivní efekty digitalizace, uvedlo 87 % respondentů vývoj technologií šetrných k prostředí a přírodě (51 % „veliký vliv“ a 36 % dokonce „velmi velký vliv“). Tři čtvrtiny oslovených míní, že povede ke zmenšení provozu a souvisejícímu rozvoji nových služeb sdílení aut, ale i home office a videokonferencí, což má pozitivní efekt na prostředí. Podíl této skupiny se od března 2020 výrazně zvýšil (+22 %). Toto smýšlení se zrcadlí také ve výsledku monitoru v oblasti pracovního modelu: téměř ¾ občanů si myslí, že by se měl tento pracovní model využívat mnohem silněji i po skončení pandemické situace. Stejně tak se vyslovilo 86 % dotázaných pro více videokonferencí namísto služebních cest.


Mohlo by vás zajímat: Vienna Insurance Group s výrazným nárůstem zisku v prvním čtvrtletí 2021


Hrozby pro životní prostředí

Při posuzování negativních vlivů digitalizace na životní prostředí vychází většina z (velmi) velkých dopadů kvůli zvýšení objemu elektroodpadu (75 %) a kvůli vysoké materiálové náročnosti na výrobu elektrických strojů, aparátů a zařízení (68 % respondentů). Významná je i obava ze znečištění vzduchu při silnější přepravě zboží v důsledku internetových nákupů a dodávek zásilek domů k objednateli (56 %). Širší využití elektrospotřebičů povede podle některých ke zvýšené konzumaci energie (rovněž 56 %).


Mohlo by vás zajímat: Kooperativa již 30 let obrací věci k lepšímu


Celkově z porovnání s výsledky z března 2020 vyplývá, že došlo k lehkému oslabení starostí s negativními dopady digitalizace na životní prostředí. Od roku 2018 vidí převážná většina respondentů v Německu (přes 90 %) konstantně jako důležité nebo velmi důležité, aby se politici, firmy a společnost do budoucna silněji zabývaly možnými následky procesu digitalizace na životní prostředí.

Více informací k tématu ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články