Počet pirátských útoků u západní Afriky stále roste


			Počet pirátských útoků u západní Afriky stále roste
2.12.2020 Zahraničí

Podle informací International Maritime Bureau (Mezinárodního námořního úřadu) se sídlem v Londýně přibylo za první tři čtvrtletí 2020 v porovnání se stejným obdobím loni pirátských přepadení o 40 %. Tento růst se týká regionu moří u břehů západní Afriky.

Pirátská přepadení v oblasti Guinejského zálivu, jichž se za prvních devět měsíců letošního roku stalo 132, v porovnání s loňským obdobím lednem až září, kdy jich bylo zaznamenáno 119, letošním statistikám dominují. Z celkových 85 námořníků sloužících jako rukojmí pro výplatu výkupného na celém světě, se 80 ocitlo v zajetí pirátů u pobřeží Nigérie, Beninu, Gabonu, Rovníkové Guinei a Ghany.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


Případů pirátství ve vodách západní Afriky v posledních letech přibývá. Útoky jsou vedeny přitom nikoli kvůli nákladu nebo lodím samotným, ale míří na posádky lodí. Region tak převzal pověst nejhorší oblasti po jihovýchodní Asii. Pirátství a únosy posádek šroubují pojistné pro lodní zasilatelství. „Pirátství zůstává aktuálním problémem,“ konstatoval Rahul Khanna, globální šéf námořních rizik v Allianz. „Mysleli jsme si, že už jsme se s ním vypořádali, ale objevilo se znovu.“


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Houmofisová“ sociální abstinence


Také letos jsou piráti aktivní. Podíl 45 % veškerých registrovaných případů ve světě během prvního čtvrtletí připadalo právě na tento záliv, reportovala Allianz. Celkem bylo nahlášeno 47 incidentů s piráty (ve srovnatelném období loni 38). Nejčastěji útočili na kontejnerové lodě a velkoobjemová transportní plavidla. Podle analytiků Allianz nelze počítat s ochabováním tohoto nebezpečí na mořích. Naopak, v důsledku globální politické i ekonomické nestability a nejistoty zůstane pirátství i v dohledné budoucnosti významným rizikovým fenoménem zejména v této části světa.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články