Zajímavost: Startupy v Evropě dostávají mnohem více peněz


			Zajímavost: Startupy v Evropě dostávají mnohem více peněz
25.11.2020 Zahraničí, InsurTech

Evropské startupy dostávají pro svůj růst podstatně více kapitálu, než tomu bylo ještě v roce 2016. Podle Indexu Ventures zpracovávaného společností Block Builders už letos putovalo na rozvoj evropských mladých firem 34 miliard USD, zatímco za celý rok 2016 to bylo „jen“ 15 miliard.

Analýza přitom zaznamenala rovněž významný přesun podpory z USA do Evropy. Letos bylo 33 % kapitálu určeno pro hráče na americkém trhu. Ale ještě před deseti lety byl podíl určený pro USA 59 %. Současně se třeba v Německu ukazuje, že v posledních letech bylo potřeba z nouze zachraňovat stále méně startupů, které se ocitly bez prostředků (23 % loni oproti 30 % v roce 2013). Vliv trvající pandemie na vývoj bude třeba teprve sledovat. Aktuálně 74,2 % zakladatelů mladých firem potvrzují, že jejich obchodní činnost je v důsledku koronavirové krize omezena.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


„Stále platí, že většina velkých technologických koncernů sídlí v USA nebo v Číně. Mnohé inovace pocházejí z Evropy, a zvláště z Německa. Nadějné mladé startupy působily v minulosti také z USA, nicméně nyní se ukazuje, že takový trend je u konce. Postupně se mladí podnikatelé přesunují do Evropy a hledají úspěch tady. Firmy jako Spotify, Delivery Hero nebo také Adyen k tomu slouží za příklad,“ konstatoval analytik Raphael Lulay.

InsurTech táhne

Tento vývoj cítí i firmy InsurTechu. Jen ve 4. čtvrtletí 2019 zaznamenala společnost Willis Towers Watson celosvětově 75 transakcí o objemu 1,99 miliardy USD. Šlo o 4 větší kola financování. Při nich posbíraly podniky Bright Nealth, Next Insurance, Duck Creek Technologies a WeFox Group jednotlivě vždy více než 100 milionů USD. Sedm dalších transakcí dosáhlo částky financování nad 40 milionů USD.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


Podle Willis Towers Watson vzrostly investice mezi dubnem a červnem 2020 o 71 % na 1,56 miliardy USD. Nicméně počet transakcí (74) klesl o 23 % pod stav prvního kvartálu. Nejvíce peněz putovalo do segmentu neživotního pojištění. Ten obdržel 68 % všech investic. Zotavila se ale i odvětví životního pojištění a soukromého zdravotního připojištění, jejichž podíl na finančních injekcích byl 32 %, což oproti předchozímu kvartálu znamenalo o 17 % více.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články