Nepochopitelný útok na exponáty v berlínských muzeích


			Nepochopitelný útok na exponáty v berlínských muzeích
3.11.2020 Zahraničí

Více než 60 uměleckých předmětů a artefaktů vystavených ve světoznámých berlínských muzeích se stalo terčem neznámého vandala, který exponáty potřísnil agresivní olejnatou kapalinou. Motiv činu je nejasný. Zástupci muzeí věří, že pravděpodobně nahodile způsobené škody půjdou napravit.

K útoku došlo někdy v době od 10 do 18 hodin dne 3. října tohoto roku. Stalo se tak na Ostrově muzeí ležícím v samotném srdci Berlína. Komplex je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a je hlavní turistickou atrakcí metropole. Vyšetřovatelé prý už prohlédli dlouhé hodiny záznamu z bezpečnostních kamer, aniž by objevili cokoli podezřelého.

Christina Haak, zástupkyně ředitele Berlínského státního muzea, informovala, že celkem bylo poškozeno 63 děl umístěných v Pergamon muzeu, ve Staré národní galerii a v Novém muzeu. Mezi poškozenými předměty není žádná vazba nebo pojítko a v jednání pachatele nebyl odhalen žádný zřejmý vzorec.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 3Q 2020?


Friederike Seyfried, ředitelka Berlínské egyptské sbírky umístěné v Novém muzeu, informovala, že kapalina, která škody způsobila, byla olejnaté povahy, ale nezpůsobuje korozivní efekt. Více informací o bezbarvé tekutině nebylo oznámeno v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním.

Podle vysokého policejního vyšetřovatele Carstena Pfohla navštívilo Ostrov muzeí v inkriminovaný den více než 3 000 lidí. Byla to sobota, navíc sváteční, protože Německo v ten den slavilo 30. výročí znovusjednocení. Komplikací navíc je fakt, že toho dne se jen 1 400 vstupenek rezervovalo předem na jméno, zatímco zbytek byl prodán návštěvníkům na místě. Policie už kontaktovala všech 1 400 známých jmen e-mailem, aby se dotázala, zda si dotyční nevšimli čehokoli podezřelého nebo neobvyklého.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů dosáhlo 137 mld. Kč


Dále policie informovala, že z taktických důvodů původně zamýšlela nezveřejňovat žádné detaily o incidentu. Poté, co však případ prosákl do médií a týdeník Die Zeit a rozhlasová stanice Deutschlandfunk o tom přinesly zprávu, musela policie reagovat. Vyzvala svědky, aby přinesli jakékoli informace o podezřelých lidech v muzeích dne 3. října.

Není jasné, jakým způsobem se tekutina dostala na poškozené předměty. Pravděpodobně byly vybrány nahodile a vyšetřovatelé se kloní k verzi, že za tím stojí jeden pachatel. Podle Carstena Pfohla ale samozřejmě nevylučuje policie i koordinovaný útok více osob. Policejní vyšetřovatel sdělil, že pátrání probíhá všemi směry, ale policie se nebude vyjadřovat k různým spekulacím nebo konspiračním teoriím, které se hned vyrojily v lokálních médiích.

Motiv je zcela nejasný, nelze se ničeho chytit, v poškozených objektech se nedaří nalézt spojitost nebo kontext. Podle Pfohla nejde o ojedinělý akt, protože i artefakty v jiných zemích byly v nedávných letech napadeny kapalinami. Zaměstnanci muzeí si takových incidentů nebo hrozeb nejsou vědomi. Škody na exponátech zjistil personál muzeí.


Mohlo by vás zajímat: Evropští pojistitelé v době pandemie: Jaké jsou dopady?


Podle Friederike Seyfried nejsou poškozeny žádné malby ani nejvěhlasnější díla. Ministryně kultury Monika Grutters v této souvislosti vyslovila naději, že opravdu půjde poškozené předměty zrestaurovat, ale současně nastolila otázky zabezpečení muzeí. Není to totiž poprvé, kdy byla berlínská státní muzea zaskočena. V březnu 2017 se vloupali zloději do budovy Bodemuseum na Ostrově muzeí a zmizeli s kanadskou zlatou mincí o hmotnosti 100 kilogramů známou jako „Big Maple Leaf“. Případ nebyl dosud objasněn. Lupiči pravděpodobně rozbili vitrínu a odnesli minci oknem v muzeu, odkud ji přeložili na vozík a odvezli.

Podle Christiny Haak je koncept bezpečnostní ochrany muzeí průběžně stále revidován a stále se myslí na jeho vylepšení, nicméně 100% zabezpečení objektů ve sbírkách by prakticky znamenalo zcela vynechat veřejnost a nevystavovat.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články