Rakousko: Pojištění domácnosti potřebuje nová řešení


			Rakousko: Pojištění domácnosti potřebuje nová řešení
18.3.2019 Zahraničí

Zatímco klasické pojištění proti krádeži vloupáním ztrácí stále více na významu v souvislosti s prudkým úbytkem takových případů, do budoucna je potřeba počítat se zcela novým riziky. A pojišťovny musí hledat odpovědi na nové výzvy, zdůraznil šéf rakouské pojišťovny VAV Versicherung Sven Rabe při prezentaci studie „VAV Barometr bydlení 2019“.

V zásadě se Rakušané ve svých čtyřech stěnách cítí relativně bezpečně. Ukazují to závěry studie mezi 1000 respondenty, která byla uskutečněna pro VAV ze strany agentury Gallup Institut. Čtyři z deseti dotázaných odhadují riziko vloupání do bytu jako nízké, nebo dokonce velmi nízké. Dalších 43 % ho hodnotí jako průměrné riziko. Pouze 13 % respondentů uvedlo, že pravděpodobnost vloupání považují za vysoké, 3 % za velmi vysoké.

Tyto subjektivní bezpečnostní odhady kopírují aktuální statistiku kriminalistů z Ministerstva vnitra. Podle ní klesly počty vloupání do rakouských domácností v prvním pololetí 2018 meziročně o 13 %.

Pojištění domácnosti má sjednané 82 % účastníků studie. Ale 13 % dalších nemá žádné pojištění takového druhu. Dalších 5 % - především mladých – dotázaných nemůže v této souvislosti nic bližšího sdělit. Všeobecně ovšem platí: čím vyšší příjem, tím častěji je pojištění domácnosti uzavřeno. Nejvíce dbají na zabezpečení v Tyrolsku a Vorarlbersku (95 %), nejméně v Horních Rakousích a v Salcbursku (73 %).


Mohlo by vás zajímat: Bulharská EIG získala dceřiné společnosti ERGO v Rumunsku, ČR a Bělorusku


SmartHome přináší nová rizika

Sedm procent Rakušanů řídí už domácí přístroje a spotřebiče přes internet, dalších 15 % se o toto téma zajímá. Nejčastěji přes internet spravují topení (77 %), dále osvětlení domácnosti (70 %) a žaluzie (62 %). Necelá třetina dotázaných (31 %) by nechala svůj domov elektronicky hlídat, pokud by za to od pojišťovny dostala zvýhodněné pojistné.

Stoupající podíl řízení domácností přes internet změní do budoucna pojišťovnictví. Tvrdí to Sven Rabe z VAV Versicherung a dodává: „Vzniknou nová rizika. Některá pravidla, která platí dnes, se nasazením internetu do řízení přežijou. A naopak bude třeba hledat řešení pro jiná rizika, která dosud masově neznáme.“ V současné době stále ještě převládá v popředí osobní manipulace s aparáty a zařízeními, přičemž nebezpečí jsou často přehlížena.

Asi 14 % respondentů využívá ve své domácnosti asistenta, na něhož lze mluvit, mezi nimi hlavně věková skupina do 50 let a Vídeňané (23 %). Z těch, kteří takového asistenta ještě nemají, si ho chce pořídit jen 7 %. Nicméně podle Svena Rabeho lze vycházet z toho, že tato čísla se budou rychle měnit a počet domácích asistentů silně a dynamicky poroste.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Klienta nejlépe ochrání vzdělání zprostředkovatele


Zájem panuje o poplašné zařízení řízené přes internet

Výzvou nové doby bude především dokazování externí manipulace s elektronickými systémy. „V analogovém světě jsou rozlomený zámek nebo poškozené vstupní dveře do bytu nepochybnou známkou vloupání. Ve světě internetu je to ale úplně jinak. Tady lze systém obalamutit nepovolaně zdálky, aniž by na místě byly jakékoli stopy násilí. Opticky je vše jako předtím, nelze tedy nic prokázat.“ Tohoto bezpečnostního problému si většina dotázaných ve studii ale není vědoma. Více než polovina účastníků ankety (51 %) uvedla, že by svoje poplašné zařízení dokonce chtěli řídit přes internet.

Mění se povinnosti zákazníků

Pokud se týká pojistné ochrany, mohly by vzniknout s ohledem na povinnosti „velké výhody“ pro klienty, protože by do budoucna mohly být definovány „mnohem pružněji“. Díky elektronickému řízení bude jednodušší tyto povinnosti plnit. Například dosavadní praxe, že při nepřítomnosti od 72 hodin je třeba odpojit hlavní kohout přívodu vody. Díky internetu bude možné hlídat dům i na dálku. Nicméně naopak zase přijdou nové povinnosti, připouští autoři studie. VAV Versicherung už nyní pracuje na variantě pojištění SmartHome ke stávajícímu pojištění domácnosti, a hodlá s ním přijít na trh už letos.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články