Rumunskému trhu se daří i přes problémy největšího pojistitele


			Rumunskému trhu se daří i přes problémy největšího pojistitele
10.9.2019 Zahraničí

Skupina rumunských společností, která sestává ze tří firem provádějících opravy a servis automobilů, informovala rumunský orgán dohledu nad finančními službami (ASF) o tom, že žádá soud o vyhlášení úpadku společnosti City Insurance, která je největším pojistitelem v Rumunsku. 

Tyto firmy, resp. věřitelé, tvrdí, že City Insurance má dluhy po splatnosti více než 120 dní ve výši 1,1 mil. RON (230 000 EUR). Pokud se prý připočítají úroky a sankční pokuty, tak celkový dluh představuje 3 mil. RON (630 000 EUR).

Podle jednoho zdroje tři věřitelé, konkrétně firmy Autocar, Autocar nad Trucks a Standocolor, ve skutečnosti požádaly o vyhlášení úpadku zmíněného pojistitele jak orgán dohledu ASF, tak soud. ASF prý v odpovědi zdůraznil, že podle zákona je oprávněn monitorovat (pouze) kapitálové požadavky pojišťovacích podniků a z tohoto pohledu City Insurance v současné době splňuje požadované solventnostní poměry.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů dosáhlo 130 mld. Kč


Nicméně zmínění věřitelé varovali, že u City Insurance jsou zřetelné tytéž problémy, kterým čelili před rozhodnutím o úpadku bývalí pojistitelé Astra a Carpatica Asig. Jde podle nich o vysokou expozici vůči rizikům v segmentu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, vysoký počet stížností předložených klienty a dlouhé zpoždění ve výplatách pojistných plnění.

Pro ilustraci možného problému je vhodné dodat, že City Insurance se nyní podílí na rumunském trhu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla více než 45 %. Podíl pojišťovacích společností Astra a Carpatica Asig v tomto segmentu trhu činil v době jejich úpadku 33 %.


Mohlo by vás zajímat: Digitální věk hrozí. Jak budou mizet pracovní pozice v pojišťovnictví?


Rumunský trh ve formě

Celkový pohled na rumunský pojistný trh je ovšem uspokojivý. V první polovině roku 2019 vzrostlo podle údajů ASF pojistné o 7,8 % na 5,4 mld. RON (1,1 mld. EUR).  Dominantní roli však nadále hraje autopojištění. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se podílelo ve sledovaném období na celkovém pojistném 57 %.

Pojistné životního pojištění se zvýšilo v první polovině roku 2019 o 4,6 % na 1,12 mld. RON. Ovšem největší nárůst ve sledovaném období nastal v soukromém zdravotním pojištění, kde pojistné dosáhlo výše 205 mil. RON, což je o 24 % více než v prvním pololetí 2018.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články