Digitální věk hrozí. Jak budou mizet pracovní pozice v pojišťovnictví?


			Digitální věk hrozí. Jak budou mizet pracovní pozice v pojišťovnictví?
22.8.2019 Zahraničí

V oblasti finančních služeb jsou obavy ze ztráty zaměstnání vlivem nastupující digitalizace největší. 67 % dotázaných vedoucích pracovníků s rozhodovací pravomocí ve finanční branži odhaduje, že v jejich vlastním podniku bude počet pracovních míst dlouhodobě klesat. Tím vykazují banky a pojišťovny větší obavy z poklesu počtu zaměstnanců v porovnání s jinými odvětvími. Ukázala to studie poradenské společnosti Sopra Steria.

Podle analýzy je finanční sféra zasažena více než jiné branže vlivem zavádění nových technologií, jako je robotická automatizace procesů, blockchain, datová analýza a umělá inteligence. Pro bezmála každého druhého manažera mezi bankéři (48 %) je automatizace podporovaná IT opatřením číslo jedna ke snížení nákladů, jež má pomoci kompenzovat ztrátu příjmů kvůli nízkým úrokům a silné regulaci. Dále 60 % respondentů na nejvyšších místech v pojišťovnách míní, že vzroste poptávka po plně automatizovaných a digitálních nabídkách v pojišťovacím poradenství. A 60 % oslovených chce rozšířit své kapacity v přímém prodeji přes on-line kanály v oblasti masových produktů.

Současně vychází finanční branže z toho, že enormní potenciál automatizace v tomto odvětví výrazně omezí možnosti pro bankovní poradce, pojišťovací zprostředkovatele a pracovníky v kancelářských pozicích. Statistiky stavu zprostředkovatelů jsou podle IHK aktuálně klesající. Dobře vyškolení a schopní specialisté se zaměří na privátní bankovnictví a pojištění firem – tedy obory, jež jsou náročné na intenzivní poradenství.


Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Dvouciferný růst PVZP nás těší. Zůstáváme však nohama na zemi


Celkově panuje podle zprávy Sopra Steria obava, že škrty postihnou více profesí a míst, než kolik jich naopak vlivem digitalizace vznikne. Tomu budou odpovídat programy škrtů ve velkých koncernech. V současné době a v nadcházejících letech ale ještě stále bude panovat poptávka po kvalifikovaných IT pracovnících. Finanční instituce budou investovat obnosy v miliardách EUR do digitální přestavby, a proto budují digitální laboratoře a vlastní firmy na vývoj software.

„V odvětví finančních služeb existuje obrovský potenciál automatizace. Při otevření účtu nebo při vyřízení standardní a banální plechové škody na autě převezme případ po vyplnění on-line formuláře ze strany klienta stále zpravidla ještě referent a provede manuální procesní operace. Dlouhodobé dopady automatizace a nasazení umělé inteligence jsou z pohledu úbytku potřebných pracovních míst proto často podstatně podhodnoceny. Chybí plány pro řízenou přechodnou fázi. Je třeba přepracovat popisy pracovních pozic zaměstnanců bank a pojišťoven. V budoucnu bude muset výrazně více pracovníků „tvořit“, zatímco doposud „vykonávají“,“ komentoval výsledky studie Simon Oberle, vedoucí divize Future Management Consulting ve společnosti Sopra Steria NEXT.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články