Sněhové aktuality: Češi mezi největšími lyžařskými národy světa


			Sněhové aktuality: Češi mezi největšími lyžařskými národy světa
15.1.2020 Zahraničí

Zajímá vás, kde žijí nejnadšenější lyžaři na světě? Bez překvapení je žebříček na horních příčkách. Nejraději a nejvíce lyžují národy v Alpách. Ale co dál?

Podle aktuální zprávy poradenské skupiny Laurent Vanat je na lyžích „jako doma“ 35 % Švýcarů a 34 % Rakušanů. Jen v sousedním Lichtenštejnsku je zastoupení mezi populací ještě o jedno procento vyšší, ale vzhledem k velice malému počtu obyvatel je tato země tak trochu mimo žebříček.

Ale podíl lyžařů je vysoký také ve Finsku, Norsku a v České republice, jak ukazuje rakouský statistický úřad Statista. My Češi se můžeme pyšnit více než pětinou lyžující populace (21 %), což je s ohledem na množství sněhu během zimy a četnost našich hor velmi vysoký výsledek. U Němců činí podíl aktivních lyžařů 18 %. Mimo Evropu je nejvíce lyžařů v Kanadě (12 %).


Mohlo by vás zajímat: IAIS připravila první globální rámec pro dohled nad pojišťovacími skupinami


Tabulka: Toto jsou největší lyžařské národy na světě
(podíl lyžujících na celkovém počtu obyvatelstva v roce 2019)

graf eva*) bez zemí s méně než 100 000 obyvatel: Lichtenštejnsko 36 %, Andorra 20 %


Mohlo by vás zajímat: Glosa: Jaká je budoucnost multilevel marketingu?


Bílé nebezpečí v rakouských Alpách hrozí

Laviny jsou stále větší hrozbou, která se může stát smrtelnou pastí. V uplynulé zimní sezóně zahynulo v Rakousku v bílé mase sněhu celkem 19 osob. Bylo to sděleno Kuratoriem pro bezpečnost v Alpách ve spolupráci s rakouským statistickým úřadem Statista. A bohužel i letos si laviny už vybraly první oběti. Je nezbytné, aby se sportovci na horách dobře informovali o potenciálních nebezpečích. V rámci EU funguje Varovný lavinový servis.

Co do počtu obětí byly v Rakousku nejhorší zimní sezóny 2009/2010 a 2014/205, kdy shodně zemřelo pod lavinami více než 30 osob. Naopak výjimkou byl rok 2010/2011, kdy si laviny vybraly „jen“ 3 oběti. V průměru zahynulo za poslední desetiletí tímto způsobem v rakouských Alpách během zimních sezón 22 lidí ročně.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články