SRN: Obavy ze zákona o modernizaci pojistného daňového práva


			SRN: Obavy ze zákona o modernizaci pojistného daňového práva
7.1.2021 Zahraničí

Koalice německých stran CDU/CSU a SPD schválila na podzim 2020 ve finančním výboru Spolkového sněmu zákon o modernizaci pojistného daňového práva. Německý pojišťovací průmysl se ovšem obává, že tak vznikne byrokratické monstrum, jehož aplikace si vyžádá náklady v milionové výši.

Z vyhodnocení jednotlivých přijatých pozměňovacích návrhů vyplynulo, že nemění podstatu plánovaných změn, přičemž bylo ale pojišťovnictví na implementaci poskytnuto o půl roku více času. Pokud jde o tento nový zákon celkově, tak spolková vláda prý cítí potřebu jednat, která vyplývá z nejnovější judikatury. V samotném návrhu zákona se pak uvádí, že na základě nové úpravy ustanovení zákona o pojišťovací dani je možno precizovat obsah právních předpisů a tímto způsobem se postarat o větší právní jistotu.  Současně se počítá s novelizací prováděcího nařízení o pojišťovací dani, do něhož budou promítnuta příslušná nová ustanovení zákona o pojišťovací dani a doplněny některé pojmy. Dalším cílem je odstranit v tomto nařízení stávající právní mezery.


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe: Je předčasné zavádět povinné pojištění umělé inteligence


V rámci veřejného slyšení požadovaly příslušné svazy – GDV (Celostátní svaz německého pojišťovnictví) i PKV (Svaz soukromých zdravotních pojišťoven) – podstatná vylepšení návrhu zákona. Podle jejich názoru by prý již samotné první zahrnutí životního a zdravotního pojištění do pojišťovací daně vedlo k masivnímu byrokratickému dodatečnému nákladu ve víceciferné milionové výši. Na druhé straně by prý podle GDV do státní pokladny přibyly pouze marginální daňové příjmy.  

Po výše zmíněném jednání finančního výboru Spolkového sněmu se GDV vyjádřil k danému zákonu konkrétněji. Podle jeho názoru propásl německý zákonodárce šanci vyprofilovat v Německu pojistné daňové právo moderněji. Místo toho, aby byl zákon využit ke snížení byrokratické zátěže v pojišťovacím sektoru, tak zákonodárce vytváří nové byrokratické překážky. To podle odhadu GDV povede v celém pojišťovnictví k nákladům na přebudování systémů ve výši přesahující 100 mil. EUR.


Mohlo by vás zajímat: Lloyd´s doporučuje tvorbu jednodušších pojistných produktů


Frank Schäffler, finanční expert FDP (Svobodně demokratická strana) a znalec oboru, v souvislosti s výsledky jednání finančního výboru uvedl, že koaliční frakce budují byrokratické monstrum. Pokud se prý chtějí pod pojišťovací daň zahrnout určitá pojištění pro případ invalidity způsobené sportovní činností nebo pojištění pro případ výpadku při natáčení filmů, bude pojišťovnictví zatíženo dodatečnou byrokracií. Přitom mají očekávané daňové příjmy z daného titulu činit jen cca 6 mil. EUR. Schäffler tím poukazuje na nepoměr mezi náklady a příjmy.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články