Tempo digitalizace stále zrychluje. Kde leží jeho strop?


			Tempo digitalizace stále zrychluje. Kde leží jeho strop?
18.11.2021 Zahraničí

Programování v cloudu a automatizace patří podle ankety mezi odborníky k nejdůležitějším technologiím pro budoucnost pojištění. Obchod si bude realizován i nadále všeobecně v „osobním duchu“, čím dál více odborníků však předpovídá, že nejméně 70 % obchodování se zautomatizuje.

Přibližně osmdesát manažerů a specialistů z oboru pojišťovnictví v Evropě, v USA, Japonsku a jiných trhů se zúčastnilo studie poradenské společnosti Sollers Consulting. Byli dotazováni loni i letos k tématu „Budoucnost pojištění“. Koncem srpna byly zveřejněny výsledky. Mimo jiné se v anketě jednalo o automatizaci. Její největší potenciál identifikovali odborníci podle Sollers ve sférách výkaznictví a reportingu, správě pojistných smluv, backofficových procesech a ve vyřizování škodních událostí.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Co od výsledků voleb očekává finanční trh?


Obchod zůstává osobní doménou

Naproti tomu obchod zůstane i nadále podle poznatků z analýzy primárně osobní interakcí. Ovšem každý třetí respondent je přesvědčený o tom, že v nadcházejících 10 letech dojde na automatizaci 70 % nebo i více z této sféry. „Banky a pojišťovny vynakládají velké úsilí, aby digitalizovaly i oblast pojišťovacích obchodů,“ konstatoval Michal Trochimczuk, vedoucí partner a spoluzakladatel společnosti Sollers Consulting. „Aby jejich snaha byla úspěšná, musí ale zavádět flexibilní pojišťovací platformy. Ty jim umožní rychle reagovat na měnící se poměry na trzích.“

„I agregátory nabídek změnily z technického hlediska odvětví pojištění. Pojistitelé byli nuceni vyvinout řešení pro tento účel, aby srovnávače mohly lidem velmi rychle posloužit. Rychlost a cena tak získaly v pojišťovacích obchodech na významu. A stále je to pro pojišťovny velká výzva,“ připomněl Marcin Pluta, druhý vedoucí partner a spoluzakladatel Sollers.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovací poradci ve 3Q 2021: +607 zprostředkovatelů


Dalším poznatkem ze studie je, že pojistitelé věnují stále více pozornosti svým klíčovým systémům, které v mnoha případech zaostávají za současným technologickým vývojem. Za velmi důležitou oblast je ve velké míře považováno cloudové programování. Klíčové systémy na cloudu dosahovaly u respondentů vyšších hodnot potenciálu. Pluta to komentoval: „Lidé z pojišťovnictví si jsou vědomi, že cloud zajišťuje větší provozní flexibilitu a operativní efektivitu.“ A flexibilita a efektivita jsou v éře integrovaných a inteligentních ekosystémů stále významnější.

Další významné technologie

Po cloudovém computingu a automatizaci procesů řadili odborníci vysoko mezi technologiemi i umělou inteligenci s tzv. strojovým učením a také otevřená rozhraní. A za nimi se umístily modulární pojistné klíčové systémy, internet věcí, telematické produkty a s větším odstupem i blockchain.


Mohlo by vás zajímat: Štěpán Bártl: Díky INSIA dokážu lépe obsloužit své klienty


Hodnota dat

Rychlost digitalizace odvětví stále nedosáhla svých hranic, vyvozuje Sollers. Podle zástupců společnosti je pro toto tvrzení několik signálů. Zatímco pojišťovnictví mluví o obchodních modelech založených na zpracování dat, ve skutečnosti se hodnota dat využívá jen v několika oblastech. 5G zvýší množství dat, které bude k dispozici. A to je pro pojistitele velká výzva, které by se měli chopit. Odvětví, jako jsou gastronomie, cestovní ruch nebo média, byla internetem zásadně změněna. Nepříliš podstatně se změnily produkty, ale způsob a forma, jak jsou nabízeny a prodávány, velmi silně. Podle Trochimczuka se to samé stane ve sféře pojišťovnictví, a je dokonce přesvědčen, že to půjde ještě mnohem dále.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články