Sousedské kočkování: Pandemie zostřila vztahy


			Sousedské kočkování: Pandemie zostřila vztahy
16.11.2021 Zahraničí

Koronavirus způsobil, že přibylo sousedských sporů. Informuje o tom rakouská pojišťovna právní ochrany D.A.S. Nejčastěji se řešil hluk. Nicméně přibylo i řešených kauz okolo urážek, vyhrožování a nezdvořilosti. A podle ankety uskutečněné on-line realitní kanceláří Immoscout24 vyšlo najevo, že podstatná část populace si nedělá hlavu s tím, zda jejich chování může nějak rušit sousedy.

Bezmála čtvrtina Rakušanů má problémy se svými sousedy. Během pandemie, a hlavně v lockdownech se ještě prohloubily a přibylo případů tohoto druhu, jež se řešily z pojištění právní ochrany. Hlásí to specializovaná pojišťovna D.A.S. Rechtsschutz AG. „Problémy v sousedství se točí často stále okolo tématu hluk. Není to ani žádný div. Lidé kvůli pandemii a restrikcím tráví doma více času, využívají více home office nebo musí s dětmi podstupovat domácí vyučování,“ vypočítává důvody šéf představenstva rakouské D.A.S. Johannes Loringer. Na základě toho jsou nejčastějšími příčinami sporů sekačky na trávu, psí štěkot, dětský křik nebo hlasitá hudba.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová a Martin Vavruša: České polosocialistické zdravotnické peklo


K nejčastějším důvodům nevraživosti mezi sousedy a právních sporů patří podle pojišťovny právní ochrany kromě toho i stromy, rostliny či pastviny na hranicích pozemku, anebo také pachy z připravovaných jídel. „Hlavně v létě se točí hodně právních otázek z řad klientů okolo grilování. Už jsme proto zřídili i speciální sekci u nás na webu,“ konstatoval Loringer. Častou příčinou sporů je dále i narušení vlastnických práv. Zde se nejčastěji jedná o vjezd aut nebo bicyklů. V mnoha případech následuje dokonce žaloba na ochranu vlastnických práv. O tom, že se na nesrovnalostech výrazně podepsal stres z koronaviru a omezení, svědčí i rostoucí počet případů urážek, nadávek a pomluv.

K tématu má co říci i anketa na téma chování okolo bydlení zveřejněná nedávno v létě. Nemovitostní platforma Immoscout24 vlastněná společností Scout24 AG zorganizovala přes agenturu Innofact AG studii na vzorku 500 Rakušanů ve věku 18 až 65 let. A výsledky potvrzují problém se sousedským hlukem. „Kdo má štěstí, může zažít sousedy při tanci na hlasitou hudbu (46 %), anebo při hlasitém zpěvu (42 %),“ konstatuje se ironicky v závěrech ankety. Pokud se někdo nedívá na televizi, přesto má příležitost minimálně slyšet její zvuk, protože 39 % diváků sleduje hlasitý program s otevřeným oknem. A třetina Rakušanů se nijak neomezuje při večírcích a párty pořádaných doma.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Pojišťovnictví zažilo postkoronavirový pokles tempa růstu


Rovněž téma pachů ze sousedství je aktuální. Každý druhý údajně rád vaří silně aromatické pokrmy a „velkoryse dovolí zážitek sdílet“ i sousedům, kteří zažívají doslova explozi pachů. A dokonce je podle ankety nebezpečné chodit přímo pod okny rakouských obydlí, protože čtvrtina obyvatel ráda občas nějaký ten drobek či kousek jídla vyhodí přímo oknem ven.

Pojištění právní ochrany přitom skýtá možnost předcházet takovým narušením sousedských vztahů, a to dokonce i prostřednictvím žaloby, je-li spor neřešitelný na místě a je-li porušení vlastnických práv podstatné a trvalejší. Eskalovat spor u soudu ale doporučuje D.A.S až jako poslední prostředek. Nejen proto, že je zdlouhavý a drahý, ale rovněž dále prohlubuje nepříjemné vztahy se sousedem.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Novinky v evidenci skutečných majitelů


Doporučuje se už před koupí nemovitosti pečlivě sledovat poměry v místě a zjišťovat, zda už někdy v minulosti byly problémy tohoto druhu. Dojde-li už na konflikt, je dobré se sousedy komunikovat a vyjasnit nejprve osobně jeho příčiny. Pro mnoho osob je totiž velmi rozčilující, pokud mu soused sdělí, že si vzal advokáta. Právní zastoupení často spor ještě eskaluje. U nesmiřitelných postojů se může vyplatit i práce mediátora.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články