TOP manažeři přehodnocují svůj náhled na rizika


			TOP manažeři přehodnocují svůj náhled na rizika
9.12.2021 Zahraničí, Zdraví

Koronavirová pandemie změnila vnímání rizik u vrcholového managementu. Aktuální krize okolo covidu-19 „objevila“ nová rizika a slabiny. Sedm manažerů z deseti považuje za nezbytné od základů nově nastavit budoucí kurz firmy. Takový závěr přinesla aktuální studie společnosti Aon.

Dvě třetiny dotázaných z Evropy a Severní Ameriky mezi top manažery (68 %) prohlásily, že vlastní podnik nebo společnost nyní vychází ze současné krize posíleny. Úspěšné překonání koronavirové pandemie a souvisejících okolností vedlo očividně k tomu, že se změnil poměr k rizikům. Podíl 85 % respondentů v anketě řeklo, že jejich firma je z hlediska technologií na tom rizikově lépe než před pandemií. Koronavirová krize ovšem přinesla i nastolení nových rizik a slabin. Proto 70 % top manažerů považuje za nutné přepracovat směřování firmy opravdu důkladně.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovny inovují produkty. Ruší limity nebo snižují spoluúčast


A další poznatek: 80 % dotázaných popisují svoji ekonomickou situaci jako „znamenitou“ nebo „dobrou“. To znamená přírůstek 20 % oproti loňsku. Ještě vyšší je procentní podíl těch, kteří očekávají další zlepšení hospodářského klimatu v příštím roce 2022. V Severní Americe je tohoto názoru 92 % a v Evropě 85 % vrcholových vedoucích pracovníků.

Nicméně následky pandemie zesilují zdravotní, ekonomické a digitální nerovnosti ve společnosti. To vyplynulo z aktuální zprávy Světového ekonomického fóra (WEF) zveřejněné začátkem tohoto roku, na níž spolupracovala mimo jiné skupina Zurich. Švýcaři varují s ohledem na budoucnost především před klimatickými změnami. A proti těm nelze najít vakcínu, připomínají.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Co může po volbách „zatopit“ pojistnému sektoru?


Podle reportu mohou současná rizika bránit efektivní spolupráci, která je ale nezbytná, aby bylo možné pracovat s dlouhodobými výzvami, jako jsou ekologická poškození. U přístupu k technologiím a okolo digitálních schopností navíc existuje i nebezpečí, že se budou rozevírat nůžky a příkopy mezi těmi, pro něž je to běžný benefit, a těmi, kdo mají v této oblasti mezery a jsou znevýhodněni. To ohrožuje i sociální soužití a spolupráci. Tento problém postihuje celosvětově hlavně mladou generaci, protože tyto skupiny jsou během svého života vystaveny už druhé globální krizi během jedné generace. Může se stát, že se jim nenaskytnou v nadcházejícím desetiletí žádné šance.

Následky pandemie by tak mohly vést k tomu, že mnohým firmám a jejich personálu bude zabráněno do budoucna v přístupu na trhy. Zatímco takové potenciální nerovnosti by mohly vést ke společenskému štěpení a k napětí mezi státy, ohrožují přibývající napětí a křehké geopolitické vyhlídky i globální zotavení, pokud bude středně velkým mocnostem odpíráno právo na spoluurčování vývoje světa.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2021: Léto přineslo enormní růst majetkových škod


Pokud bychom věřili nejnovějšímu barometru rizik od průmyslového pojistitele AGCS, obávají se firmy zejména přerušení provozu a investují více do svého zabezpečení. Anketa u německých a mezinárodních firem vyznívá ve výsledcích ohledně posuzování rizik velmi podobně: v pořadí tří hlavních hrozeb došlo jen na minimální posud u rizika kybernetických škod.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články