Turecko láká německé turisty speciálním zdravotním pojištěním


			Turecko láká německé turisty speciálním zdravotním pojištěním
5.8.2020 Zahraničí

Jedním z témat, které hýbe veřejným prostorem v řadě evropských států, včetně České republiky, je uvolňování opatření přijatých v souvislosti s koronavirovou krizí a v rámci toho i otevírání hranic. Německé ministerstvo zahraničních věcí například zrušilo varování před cestou do většiny členských států EU, ale nikoli před cestou do Turecka. To chce nyní německé turisty přilákat pomocí speciálního zdravotního pojištění.

Německé ministerstvo zahraničních věcí prodloužilo varování před cestou do cca 160 zemí světa do 31. srpna 2020. To sice neznamená žádný konkrétní zákaz cesty, ale na druhé straně to značí, že v případě onemocnění – mezi jiným i COVID-19 – neponesou pojistitelé provozující zdravotní pojištění pro zahraničí žádné náklady. Aby Turecko přesto přilákalo německé turisty, nabízí od 1. července 2020 zahraničním turistům odpovídající balíček zdravotního pojištění, který zahrnuje též léčení v případě zjištění infekce COVID-19.  


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká je úspěšnost odborných zkoušek za 2Q 2020?


Za pojistné ve výši 15, 19, nebo 23 EUR mají být kryty veškeré léčebné výdaje do maximálního limitu 3000, 5000 nebo 7000 EUR. Mehmet Nuri Ersoy, turecký ministr turistiky, k tomu sdělil, že pojištění má být prodáváno prostřednictvím různých kanálů, jako jsou letecké společnosti, prodejní místa před pasovou kontrolou, pořadatelé zájezdů nebo online prodej. K tomu je třeba dodat, že Turecko speciálně pro letní sezónu 2020 vyhlásilo certifikovaný program bezpečného turismu s řadou ochranných a hygienických opatření pro leteckou dopravu, dopravu a ubytování.

Pro Turecko je turistický průmysl životně důležitý. Podle oficiálních údajů strávilo dovolenou v Turecku v roce 2019 zhruba 5 milionů Němců. V důsledku koronaviru vypadá v roce 2020 situace katastrofálně. Například v květnu 2020 navštívilo Turecko jen 30 000 turistů, což je o 99,26 % méně než ve stejném měsíci předchozího roku. Za prvních pět měsíců roku 2020 poklesl počet zahraničních návštěvníků ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 o 66,35 %.  Zmíněný turecký ministr Ersoy vidí důvody, proč je Turecko v Německu zařazeno mezi potenciálně nebezpečné cestovní destinace, nikoli ve zdravotně-politické oblasti, ale spíše v hospodářské oblasti. Podle jeho názoru se chce, aby peníze zůstaly v evropských státech.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Mám fofr, že se nemůžu ani…


Odpověď na otázku, zda němečtí turisté pojedou na zahraniční dovolenou a vrátí se též do Turecka, zůstává otevřená. Z výzkumu provedeného počátkem června 2020 na vzorku 2000 německých občanů vyplývá, že 43 % dotázaných předpokládá, že jejich prázdniny proběhnou letos o něco jinak nebo značně jinak.  Dalších 43 % nepojede letos raději nikam. Pouze 9 % dotázaných vychází z toho, že jejich letní dovolená se uskuteční beze změny, tedy tak, jak bylo původně naplánováno.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články