V Německu zaznívá volání po povinném živelním pojištění


			V Německu zaznívá volání po povinném živelním pojištění
12.11.2021 Zahraničí, Produkty

Ministr spravedlnosti spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Peter Biesenbach (CDU) se vyslovil pro povinné pojištění proti živelním škodám. A opozice tentokrát tleskala. Ten samý požadavek zazněl v přibližně stejnou dobu i z Centrály spotřebitelů v Sasku. Jde o reakce na nedávné extrémní řádění živlů v Německu s mnoha oběťmi, a také na stále častější výraznější nepřízeň počasí.

Pravicový člen zemské administrativy v Porýní-Vestfálsku Peter Biesenbach oznámil, že povinnost pojistit se proti živelním škodám bude na agendě podzimní konference ministrů spravedlnosti německých spolkových zemí. Poukázal na to, že mnozí občané během letní povodně přišli o všechno. „V takové situaci by všeobecné pojištění usnadnilo obnovu,“ souhlasil i šéf sociálně-demokratické frakce SPD Thomas Kutschaty.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovací poradci ve 3Q 2021: +607 zprostředkovatelů


Také německé pojišťovny jsou k takovému požadavku na povinné pojištění otevřené: „Diskutujeme v asociaci pojistitelů tuto záležitost velmi aktivně a snažíme se nadesignovat možná řešení. Je možné, že se povede najít politický kompromis pro povinné pojištění pro zcela výjimečně extrémní události s vyššími spoluúčastmi. A v rozmezí mezi těmito velmi závažnými a menšími událostmi by se hledalo privátní komerční krytí,“ nastínil směr úvah Jörg Rheinländer, člen představenstva společnosti HUK Coburg už v srpnu pro Deutsche Presse-Agentur.

I když takové adekvátní povinné pojištění by materiálně pomohlo, přemýšlí Peter Biesenbach dále: „Po takové mimořádně tragické události musí stát jako první řešit otázky, jak může předcházet utrpení a smutku ze ztráty života blízkých. K takovým preventivním opatřením patří protipovodňová ochrana, veřejná infrastruktura a její rozumná údržba.“ I jednatel GDV Jörg Asmussen přislíbil, že členské společnosti předloží během podzimu nápady, jak by se dalo více rozšířit pojištění proti působení přírodních sil za přiměřené ceny.


Mohlo by vás zajímat: Štěpán Bártl: Díky INSIA dokážu lépe obsloužit své klienty


Podobnými myšlenkami se zabývají i ve spolkové zemi Sasko. Organizace na ochranu spotřebitelů rovněž požaduje povinné pojištění pro případ živelních škod. „Je třeba přinést férové a cenově únosné řešení pro všechny,“ požadoval ještě před volbami Andreas Eichhorst, předseda Verbraucherzentrale Sachsen.

Ukazuje se, že s postupující změnou klimatu a znovu a znovu se opakujícími smrštěmi a povodněmi postupně umlkají hlasy liberálů, že povinnost pojistit se není v souladu s německou ústavou, že taková nutnost není, není pro ni vůle a nelze takovou povinnost adekvátně zaplatit. Spotřebitelská centrála v Sasku si udělala na toto téma svoji anketu mezi 1 003 místními respondenty: 59 % z nich se vyslovilo pro povinné pojištění, 37 % bylo proti němu. Pojistné odstupňované podle rizika na částku mezi 5 a 50 EUR akceptovaly bezmála tři čtvrtiny dotázaných (73 %).


Mohlo by vás zajímat: Filip Král: Odpovídá vaše pojištění hodnotě nemovitosti?


A pro jsou i odborníci zabývající se ekonomikou nebo počasím profesionálně. Například ekonom Gert G. Wagner z Berlína, nedávno zdůraznil, že škody způsobené nepřízní počasí v Německu jsou v rámci živelního pojištění pojistitelné. Německý Institut pro ekonomický výzkum rozvedl myšlenku ještě dál: podle něj by pojištění muselo mít správnou konstrukci. Nezbytné je akceptovat povinné pojištění s rozdílným pojistným, jehož výše se odvíjí od konkrétního místa. Pojistné za budovy se musí řídit pravděpodobností zaplavení stanoviště velkou vodou. Kromě toho musí pojištění obsahovat i spoluúčast, aby byla populace motivována k takové konstrukci budov a jejich ochraně, které minimalizují škody způsobené velkou vodou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články