K čemu slouží pojištění pro případ únosu a výkupného?


			K čemu slouží pojištění pro případ únosu a výkupného?
26.8.2019 Produkty, Zahraničí

Pojištění pro případ únosu a požadavku na zaplacení výkupného je speciální druh krytí proti kriminálnímu jednání, které má chránit před finančními ztrátami vzniklými při ohrožení pojištěného únosem, vydíráním nebo ilegálním zadržováním, a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.

Pojišťovací makléřská společnost HUB International uvádí, že každý rok dojde ve světě přibližně k 15 000 případů únosu nebo vydírání spojeného s výkupným. Celkově se požadované sumy výkupného vyšplhají až na půl miliardy USD, které mají být vyplaceny únoscům a zločincům.

 „Pokud vaši manažeři a zaměstnanci cestují do ciziny (ale často i jen v tuzemsku), mohou být ohroženi. A když už k takové události dojde, náklady na její vyřešení mohou být pro vaši firmu enormní – a to i v případě, kdy nedojde na placení výkupného. K tomu, aby se všichni klíčoví pracovníci, případně i jejich blízcí vrátili v pořádku domů, slouží strategické pojištění pro případ únosu a výkupného jako důležité řešení,“ říkají zástupci HUB International.


Mohlo by vás zajímat: Hedvábná stezka 2.0: Mapfre kooperuje s China Re na nových investičních projektech


Jaká rizika kryje toto pojištění?

Pojištění pro případ únosu a výkupného zahrnuje typicky tato krytí a řešení:

  • náhrada finančních ztrát spojených s únosem za účelem získání výkupného, s vydíráním, ilegálním zadržováním, braním rukojmích a s podobnými incidenty – doma i v zahraničí;
  • zmírnění rizik a bezpečnostní strategie pro jednotlivce i korporace;
  • bezpečnostní tipy a doporučení plus trénink pro mezinárodní rizika.

Některé společnosti na trhu nabízejí rozšíření svých služeb pro další situace jako například:

  • krizová evakuace nebo repatriace;
  • přerušení provozu;
  • únos dítěte;
  • zadržení a zmizení;
  • kybernetické vyděračství a návazné přerušení provozu;
  • náklady na stažení produktu.

Subjekty zvažující tuto ochranu by měli konzultovat své parametry s makléři, aby se určil rizikový profil, a podle toho přesně navrhla vhodná pojistná ochrana.


Mohlo by vás zajímat: ESET objevil nový vir, který zašifruje telefon. Šíří se prostřednictvím SMS


Kdo je typickým klientem tohoto pojištění?

Většinou je pojištění pro případ únosu a výkupného sjednáváno organizacemi s globálním zásahem. Kandidáty na koupi pojistky jsou i nemocnice, protože čelí riziku, že by někdo mohl unést pacienta nebo nedospělé dítě bez doprovodu. Podnikatelé jakékoli velikosti mohou využít únos nebo požadavek výkupného jako efektivní nástroj. Dostane-li se například do takového ohrožení malá firma, pojištění jí poskytne ochranu, která pro ni může být rozhodující pro přežití.

Také jednotlivci si kupují toto pojištění, především pak ti, kteří mohou být individuálně považováni za vhodný cíl únosu a požadavku výkupného, tedy kteří jsou významní svými vědomostmi, jsou všeobecně známí nebo jsou považováni za celebrity. Nicméně je třeba říci, že nikdo není vůči riziku únosu imunní. V posledních letech se široce prosadila kriminalita zaměřená na „expresní únosy“. Ta směřuje na řadové zaměstnance, osamělé cestovatele apod., kteří jsou unášeni často, a propuštěni proti vyplacení nevysokého výkupného.


Mohlo by vás zajímat: Video: Airbus s 234 lidmi zázračně přistál v poli


Doma i v cizině

Většina těchto pojištění kryje rizika jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Zatímco většina pojištěných myslí na mezinárodní rizika, jako je únos během služební cesty v politicky nestabilních zemích, podobné kriminální aktivity mohou hrozit i v tuzemsku, například pronásledováním a ohrožováním ze strany bývalého partnera. Některé lokality jsou samozřejmě považovány za vysoce rizikové: Nigérie, Mexiko, Indie, Venezuela, Kolumbie, Haiti, Afganistán, Sýrie nebo Libye. Pojistitelé ovšem upozorňují, že rizika jsou všude kolem nás a mohou nás ohrozit kdykoli a kdekoli v jakékoli jurisdikci.

Jak konkrétně pomůže pojištění při únosu a požadavku výkupného?

Mnoho smluv v sobě zahrnuje klausuli o garanci pomoci konzultanta, který bude průvodcem pojištěného subjektu celou situací, aby usnadnil postup a zmírnil potenciální dopady. Podle AIG toto zahrnuje finanční strategii, komunikaci, spolupráci s médii, rodinné poradenství, prosazení práva ve prospěch pojištěných, praktické kroky kolem shromáždění prostředků na výkupné, jeho dopravu a výplatu, a rovněž osvobození unesených.  Konzultanti vystupují jako poradci. Konečná rozhodnutí jsou po zvážení situace vždy na klientech.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články