Brexit může ohrozit pojišťovnictví na Gibraltaru


			Brexit může ohrozit pojišťovnictví na Gibraltaru

Zajišťovna Qatar Re převzala britskou pojišťovací společnost Markerstudy Group, která operuje především z Gibraltaru. To značí, že další zajišťovna se snaží o prosazení na primárním pojistném trhu a v tomto případě především na britském trhu pojištění motorových vozidel. Tato koupě má ovšem řadu souvislostí, neboť ve hře je Brexit a jeho možné dopady na pojišťování na Gibraltaru.  

Prostřednictvím této transakce se chce zajišťovna Qatar Re přiblížit riziku a podobně jako jiné zajišťovny usiluje o efektivní kontrolu prvopojistitelů. Některé jiné zajišťovny se snaží získat akcie pojistitelů nebo k jejich „kontrole“ využívají kvóty a jiné nástroje. Zajišťovna Qatar Re je ovládána jedním katarským pojistitelem a od roku 2015 je usídlena na Bermudách jako zajišťovna třídy 4 s ratingem „A“ od  S&P a AM Best.

Celá transakce podle je pro Qatar Re velmi významná, protože zajišťovna tímto způsobem rozšiřuje své mezinárodní aktivity. A to přes blokádu v důsledku rozporů mezi Katarem a Saudskou Arábií a některými dalšími arabskými zeměmi ohledně údajného financování terorismu a ohledně kritického vysílání televize Al Jazeera. Obchod je také důležitý kvůli skutečnost, že se týká zhruba 5 % britského trhu pojištění motorových vozidel.

Hrubé pojistné Qatar Re činilo v roce 2016 zhruba 1,25 mld. USD. Z toho připadalo 55 % na pojištění odpovědnosti a pojištění motorových vozidel. Kombinovaná kvóta dosáhla 98,5 % a zisk 38 mil. USD. Kapitál této zajišťovny činí 225 mil. USD a lze k němu ještě připočítat poskytnuté půjčky ve výši 221 mil. USD.


Mohlo by vás zajímat: Aon Risk Solutions: Prognóza trhu pro rok 2018


Markerstudy Group je britská společnost, která provádí upisování přes několik pojistitelů se sídlem na Gibraltaru. Převzatý pojistný kmen zahrnuje pojištění majetku a odpovědnosti občanů a generuje roční pojistné ve výši 900 mil. GBP. Přijaté pojistné pochází hlavně z Velké Británie, ale rovněž z Irska a Norska a je produkováno především v pojištění motorových vozidel.

Skupině Markerstudy patří pojistitel Markerstudy Limited s celkem 4 00 zaměstnanci a pak čtyři na Gibraltaru usídlené pojišťovací společnosti: Markerstudy Insurance Company Limited, Zenith Insurance PLC, St Julians Insurance Company Limited a Ultimate Insurance Company Limited. V roce 2015 získala skupina Markerstudy od společnosti Chaucer příslušný podíl na britském trhu pojištění motorových vozidel.

Kromě pojištění nabízí i další služby spojené s auty, jako je vyřizování škod, pronájem vozidel, opravy skel vozidel a od roku 2016 vlastní dokonce zábavní park. Ve skupině se uplatňuje špičkové řízení rizika. Například v některých pojištěných vozidlech jsou umístěny kamery, což usnadňuje důkazní procedury. Předpokládá se, že skupina nebyla prodána až tak zcela dobrovolně. Pro tento závěr by svědčil nedostatek vlastního kapitálu a rostoucí ceny zajištění.


Mohlo by vás zajímat: ČAAS: Zdravotní asistence pomáhá i v zahraničí


A na závěr zajímavost, zakladatel, generální ředitel a hlavní akcionář skupiny Markerstudy Group Kevin Spencer měl značné obavy z Brexitu. Proto před referendem zaslal všem zaměstnancům skupiny e-mail, v němž varoval před hlasováním pro vystoupení z EU. Brexit totiž zostřuje starou konfrontaci mezi španělským státem a Gibraltarem, resp. Velkou Británií.

Španělsko hrozí uzavřením letiště a EU neposkytne Gibraltaru bez španělského souhlasu žádné přechodné období, i když si Velká Británie pro sebe takové období dojedná. To, zda bude Gibraltar v příštích letech ještě akceptovaným místem pojišťování, se teprve ukáže. Od března 2019 se nebudou moci v žádném případě přebírat na Gibraltar žádná rizika z Irska a Norska.

Kromě toho by měly postupně mizet daňové výhody Gibraltaru, kde je nyní daň z příjmu právnických osob ve výši jen 10 %. Britská sazba této daně má v dubnu 2018 klesnout z 19 na 18 % a diskutuje se její další pokles až na 15 %. Britská vláda si od toho slibuje, že to může kompenzovat efekt nejistoty spojený s Brexitem při rozhodování o místě podnikání. Otázka zdanění však určitě netíží Qatar Re, který většinu svého zisku přemístí na Bermudy, kde nebude v zásadě zatížen žádnou daní.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články