Globální zajišťovací kapitál na rekordní úrovni


			Globální zajišťovací kapitál na rekordní úrovni
8.6.2018 Pojistný trh

Globální zajišťovací kapitál se dostal na rekordní výši 605 mld. USD.  Tato informace vyplývá z aktuální zprávy Aon Benfield Analytics. Zásadní význam má rovněž závěr, že při posledních velkých škodních událostech (2017) se ukázalo, že tradiční zajistitelé byli dobře vybaveni kapitálem a prvopojistitelé nesli větší riziko než v roce 2005.

Ve zprávě se objevuje i tvrzení, že mnohem větší podíl katastrofických rizik byl umístěn na kapitálových trzích. Z výše uvedeného se vyvozuje, že ztráty v roce 2017 byly zajistiteli absorbovány, aniž by byla omezena disponibilita celkových zajišťovacích kapacit.

Podle analýz Aon Benfield Analytics zapříčinily přírodní katastrofy v roce 2017 celosvětově hospodářské škody okolo 366 mld. USD. Pojistná plnění se podílela na této částce téměř 40 %, takže existuje značné mezera v ochraně před těmito události, a to i na těch nejvyspělejších pojistných trzích.

Rámcově potvrzuje tato čísla i příslušná studie zajišťovny Swiss Re. Rok 2017 byl pro pojistitele, pokud jde o přírodní katastrofy, nejnákladnějším rokem v historii. Celkové celosvětové hospodářské škody z přírodních a člověkem způsobených katastrof činily podle Swiss Re 337 mld. USD a pojištěné škody představovaly 144 mld. USD (42,7 %).


Mohlo by vás zajímat: Nahradí chatboti zaměstnance call center?


I když zpráva působí ohledně zajišťovacího kapitálu a kapacit optimisticky, dopady hurikánů, požárů a jiných přírodních katastrof měly na dotčené pojišťovny a zajišťovny rozdílný dopad, a to zejména podle rozsahu jejich angažovanosti v příslušných regionech.  Podle článku zveřejněného na portálu Versicherungswirtschaftheute nastal významný pokles zisku například u zajišťovny Munich Re.

Na nedávné valné hromadě této zajišťovny zaznělo, že Munich Re „je znovu na růstovém kurzu“, nicméně chce ročně uspořit 200 mil. eur a chce krátit mimo jiné odměny členů představenstva.  Přetrvávají prý i úvahy co se týče prodeje pojišťovny Ergo. Někteří akcionáři jsou názoru, že je již „dosti hezká pro svatbu“. Analytici však usuzují, že by to nemělo být před rokem 2021, neboť do té doby by tato pojišťovna měla přispět do hospodářského výsledku Munich Re 600 mil. eur.

Nicméně výsledky za rok 2017 jsou v zásadě dobré a dividenda zůstala i přes enormní škody na úrovni roku 2016. Jako priority pro příští období byly na valné hromadě Munich Re označeny následující cíle: zvýšení výnosnosti, digitální transformace a snížení komplexity čili více obchodu s menšími náklady.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články