Credendo: Čtyři výzvy pro globální ekonomiku v roce 2022


			Credendo: Čtyři výzvy pro globální ekonomiku v roce 2022
12.4.2022 Spektrum

Během posledních dvou let sehrála ve formování globální ekonomiky hlavní roli pandemie. Mnoho zasažených sektorů se stále potýká s problémy a země závislé na dotčených odvětvích se snaží dostat opět nahoru. Navzdory silnému hospodářskému oživení v roce 2021 finanční potíže neskončily a stále mohou způsobit zpomalení ekonomiky. Mnoho zemí se navíc potýká s rostoucím dluhovým břemenem a vysokou inflací. A v neposlední řadě se k tomu všemu ještě přidává aktuální geopolitické napětí. Jaké jsou hlavní výzvy roku 2022?

Ekonomické zpomalení

Řada zemí zavedla podpůrná opatření s cílem omezit ekonomické škody. Částečně i v důsledku těchto opatření zažívá ekonomika silné oživení, ale teprve se uvidí, jak dlouho vydrží. Nová vlna covid-19 by mohla toto nejisté oživení rychle destabilizovat.

To už vidíme například v Číně, která aktuálně zažívá zpomalení růstu. V posledních měsících se v zemi objevilo několik ohnisek onemocnění a vláda se rozhodla znovu zavést přísná a dalekosáhlá omezení. Krize v klíčovém sektoru nemovitostí navíc poškozuje ekonomickou aktivitu se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Na globální úrovni bude mít toto zpomalení dopad na čínské obchodní partnery a ovlivní cenu surovin.


Mohlo by vás zajímat: InsurTech společnost Lemonade čeká obtížný rok se ztrátou


Zvyšování dluhové zátěže

Druhým důsledkem pandemie a s tím souviseních opatření na obnovu ekonomiky je obrovský nárůst státního dluhu. To představuje problém obzvlášť pro rozvojové země, kde ekonomický dopad pandemie na ty nejchudší z nich poněkud zmírnilo dočasné pozastavení dluhové služby. Důsledky zrušení tohoto opatření jsou stále předmětem dohadů.

Vlády nejsou jediné, kdo má obrovské dluhy. Stejně jsou na tom společnosti v soukromém sektoru. Jde především o společnosti v sektoru služeb, například v cestovním ruchu, kultuře a letectví. Mezi společnostmi navíc vyvolává obavy narušení globálních dodavatelských řetězců, rostoucí ceny surovin a vysoké náklady na přepravu zboží.


Mohlo by vás zajímat: ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 5 %. Nejvíce od roku 2001


Inflace

Třetím problémem, kterému globální ekonomika čelí, je inflace. Je to částečně kvůli přetrvávajícím problémům s nabídkou a rostoucí poptávce v důsledku oživení ekonomiky v post-covid éře. A nedostatek produktů jde ruku v ruce s vyššími cenami. Americká centrální banka hodlá v reakci na inflační tlaky zpřísnit svou měnovou politiku. V březnu poprvé od prosince 2018 zvýšila úrokové sazby. V důsledku toho hrozí zranitelným zemím ztížení jejich přístupu na kapitálový trh. Není vyloučeno, že úrokové sazby zvýší i Evropská centrální banka.

Kromě toho je pro mnoho podniků obtížné zvednout ceny, což znamená, že jejich marže výrazně klesají. Vyšší životní náklady vedou také k sociálním nepokojům.

Geopolitické napětí

Posledním a největším rizikem je geopolitické napětí a v první řadě samozřejmě rusko-ukrajinská válka. Boje, ale i uvalené sankce, výrazně ovlivňují nejen celý region i Evropu, ale i globální ekonomiku.  V Asii, vedle vojenského napětí kolem Tchaj-wanu přetrvává obchodní tenze mezi Čínou a USA v oblasti polovodičů. Aby USA zpomalily čínský technologický rozvoj, uvalily na toto odvětví sankce, v některých případech i na úkor vlastního průmyslu.

Zdroj: Credendo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články