Čína požaduje pojištění odpovědnosti producentů očkovacích látek


			Čína požaduje pojištění odpovědnosti producentů očkovacích látek
3.12.2020 Zdraví, Zahraničí

V Číně je aktuálně pět očkovacích látek proti covidu-19 ve třetí testovací fázi. Více než 100 000 osob pracujících v exponovaných profesích, jako jsou lékaři, ošetřovatelé, celníci, pohraničníci nebo vojáci už byli očkování proti koronavirové infekci v souladu s krizovými plány. Ostatní obyvatelstvo má vybranou první vlnu následovat nejdříve od listopadu tohoto roku a dostat také očkovací dávku. Firmy zapojené do tohoto byznysu ale čelí zostření podmínek.

Lidé v Číně vnímají očkování proti covidu-19 veskrze příznivě. Podle výzkumů veřejného mínění se chce nechat naočkovat většina populace bez dalších úvah. Už nyní se tvoří v mnoha nemocnicích dlouhé fronty zájemců, kteří chtějí být jako první proti této zákeřné chřipce zdarma proočkováni.


Mohlo by vás zajímat: Jak se dopracovat v EU k lepší regulaci?


Ale vzhledem k tomu, že v minulosti se odehrálo právě v Číně opakovaně dosti skandálů spojených s očkovacími látkami, cítí se národní úřad pro dohled nad léčivy (NMPA = National Medical Products Administration) povolán i k tomu, aby vytvořil plán pro případ možných negativních účinků této plošně aplikované očkovací látky. Proto předepsal nejen přísné předpoklady pro schválení látek, nýbrž stará se nyní i o případné následky hypoteticky problematického očkovacího séra. NMPA v polovině října předložil návrh nařízení, podle něhož musí všechny firmy produkující a nabízející očkovací látky mít povinně pojištění odpovědnosti.


Mohlo by vás zajímat: Jak Insurance Europe hodnotí IDD?


Přitom minimální předepsané odškodnění má začínat na půl milionu jüanů (což odpovídá asi 63 700 EUR) za případnou smrt po očkování problematickým sérem. Návrh kontroverzního nařízení však předpokládá, že výrobci nemusí ručit za škody v souvislosti s případně možnými chybami jejich dodavatelů sér, což zapříčinilo živou diskusi. Pozoruhodné jsou také úřadem stanovované sazby pojistného, které mají být velmi pružné. Konkrétně mají hrát přiměřenou roli i body vycházející z „proslulého“ čínského sociálního scoring systému. Podnik s více negativními body by měl na pojistném platit víc, zatímco firma ohodnocená naopak pozitivními body má hradit pojistné nižší.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články