Zrušení olympiády v Tokiu? Pojišťovny budou čelit vysokým ztrátám


			Zrušení olympiády v Tokiu? Pojišťovny budou čelit vysokým ztrátám

Zvyšující se počet koronavirem nakažených osob a to nejen v Japonsku ohrožuje konání Letních olympijských her 2020 v Tokiu. Současně to znamená hrozbu pro pojistitele, kteří by tak byli vystaveni masivním ztrátám, dojde-li na zrušení konání této sportovní superakce.

Japonská vláda už do události investovala více než 12 miliard USD, aby mohla přivítat a hostit nejlepší sportovce světa. Zatím stále platí termín zahájení olympiády 24. července 2020. Nicméně během epidemie narostl počet infikovaných koronavirem na japonských ostrovech na několik stovek. To přimělo Dicka Pounda, člena Mezinárodního olympijského výboru (IOC) k úvahách o posunutí startu her či dokonce rovnou zrušení celé akce.

„Domnívám se, že brzy nastane chvíle, kdy se budou lidé ptát: máme všechno opravdu dostatečně pod kontrolou natolik, že můžeme přesvědčivě a s jistotou rozhodnout o konání či nekonání OH v Tokiu 2020?“ vyjádřil se Pound pro Associated Press.


Mohlo by vás zajímat: Pandemie a pojištění. Těžce kalkulovatelné riziko


Zpráva Reuters odhalila, že Mezinárodní olympijský výbor sjednává pro každou letní olympiádu tradičně pojistné krytí s pojistnou částkou asi 800 milionů USD. Odborníci z Alli MacLean náležející ke společnosti Allianz potvrzují, že „většina pořadatelů velkých událostí si také kupuje krytí pro případné zrušení akce pandemickou chorobou“.

Uvedená částka krytí ovšem nezahrnuje nakoupená pojistná krytí od vysílacích stanic a mediálních domů, sponzorů, prodejců suvenýrů a podniků v cestovním ruchu a pohostinství. Podle Reuters odhadují analytici a finanční experti společnosti Jefferies pojištěné náklady na tokijskou olympiádu na 2 miliardy USD – včetně televizních práv a sponzoringu, plus ještě 600 milionů USD za ubytovací a stravovací služby.


Mohlo by vás zajímat: Hokejový šampionát kvůli epidemii koronaviru zrušen. Jak to je s pojištěním?


Mezitím poodhalil Torsten Jeworrek, člen představenstva Mnichovské zajišťovny reportérům Reuters, že německá pojišťovna pojistila olympiádu pro případ zrušení na sumu odpovídající stovkám milionů EUR, ale odmítl uvést přesnější částku.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články