V roce 2018 odhalila Generali podvody za 128 milionů! Nejvíce za uplynulých 25 let


			V roce 2018 odhalila Generali podvody za 128 milionů! Nejvíce za uplynulých 25 let
22.1.2019 Spektrum

Generali zjistila, že příznivá ekonomická situace paradoxně nutí některé podnikatele podvádět ve velkém. Vysoký počet pojistných podvodů odhalila Generali v oblasti povinného ručení. Rozmáhají se ve větší míře také podvody u majetkového pojištění.

Výsledky odhalených pojistných podvodů za rok 2018 ukázaly, že pojišťovna Generali dokázala uchránit před neoprávněným vyplacením částku ve výši 128,7 milionu korun. „Meziročně jde o více než třetinové navýšení a navíc historicky nejvíce za 25letou historii Generaliv České republice,“ upřesňuje situaci Miroslav Jansa, specialista Týmu detekce a vyšetřování pojišťovny Generali.

Podnikatelé stále podvádí

O nejvíce podvodů se v loňském roce pokoušeli lidé v oblasti životního a úrazového pojištění (28 kauz), následují případy z podnikatelského pojištění (24 kauz) a z pojištění motorových vozidel (14 kauz). „Alarmující je, že i přes příznivou ekonomickou situaci dál rostou případy, při kterých odhalujeme nekalé jednání ze strany podnikatelů. Zatímco v roce 2017 jsme odhalili podvody v této oblasti za 54 milionů, loňský rok tato částka stoupla o dalších 10 milionů korun,“ popisuje fakta Miroslav Jansa.


Mohlo by vás zajímat: Směrnice IDD a její transpozice z hlediska dohledu pojišťoven


Pojištění motorových vozidel zůstává smutným evergreenem, za loňský rok se pokoušeli zejména poškození z dopravních nehod vylákat neoprávněně z pojišťovny přes 47 milionů korun. Typicky tím, že uvádějí větší rozsah poškození vozidla, než je skutečnost. Nově se objevují rostoucí čísla podvodů u majetkového a odpovědnostního pojištění – za rok 2018 šlo o případy v úhrnu za téměř 7 milionů korun.

Praha zůstává v čele

Anonymita metropole již „tradičně“ přináší z celé republiky nejvíce odhalených kauz s jedním či více podvody. Detektivové jich odhalili 14 (v úhrnu za 74,5 milionu korun). Následují Plzeňský kraj s 11 kauzami (za 7,9 milionu Kč) a Ústecký kraj s 9 kauzami (za 4,9 milionu Kč).

Odhalování pojistných podvodů věnuje pojišťovna Generali vysokou pozornost, mimo jiné významně navýšila počet detektivů v regionech napříč Českou republikou.

K detekci podvodného jednání Generali používá průběžně zdokonalované procesy a metody. Stále častěji se uplatňují i nástroje automatizace a strojového učení. „Důležitou složkou při odhalování podvodů však zůstává nadále lidský prvek a mravenčí práce detektivů,“ upozorňuje Miroslav Jansa. Pojistný podvod patří mezi jednání, které vede k trestnímu stíhání. V případě prokázání za něj hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody v délce až 10 let


Mohlo by vás zajímat: Video: Kus ledu ze střechy dodávky rozbil sklo protijedoucího vozu


Příklad z praxe

Pojišťovně byl nahlášen případ cyklisty, kterého porazilo auto. Z povinného ručení viníka si poškozený nárokoval vysokou částku za ztížení společenského uplatnění. A to na základě znaleckého posudku a písemných dokumentů o zdravotním stavu po nehodě. Zdravotní stav poškozeného měl obnášet výrazně zhoršenou mobilitu (poškozený uváděl, že bez asistence téměř nikam nedojde) a nutnou pomoc druhého člověka při aktivitách jako hygiena, stravování nebo oblékání.

Šetřením detektivů se ale ukázalo, že poškozený se běžně bez zjevných potíží pohybuje po ulici, obstarává si sám nákup a bez číkoliv pomoci řídí také auto. Jednoznačně tak bylo prokázáno, že poškozený uvedl pojišťovně nepravdivé informace. Pojistné plnění na základě tohoto zjištění bylo kráceno. Uchráněná hodnota za neoprávněně vyplacené pojistné plnění v tomto případě přesáhla částku 1,2 milionu korun.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články