VZP opouští prostory bývalého Transgasu na Vinohradech


			VZP opouští prostory bývalého Transgasu na Vinohradech
2.8.2016 Spektrum

Všeobecná zdravotní pojišťovna se na podzim chystá opustit budovu bývalého Transgasu na Vinohradské třídě. Prostory pravděpodobně zůstanou prázdné, Ministerstvo kultury spekuluje o prohlášení stavby za kulturní památku.

Budova na místě stojí od 70. let. Mluvčí VZP Oldřich Tichý popisuje, že klientské centrum na Vinohradské bude dočasně zrušeno a dodává: Nájem nám končí k poslednímu září letošního roku. Zázemí pražské regionální pobočky, která na místě sídlí, se přestěhuje do objektu Crystal v Praze 3.“

Pojišťovna letos otevřela nové administrativní centrum nedaleko Florentina. Další klientskou pobočku by měla zprovoznit nedaleko Václavského náměstí v prostorách Panorama Business Center ve Škrétově ulici.

Prostory bývalého Transgasu zůstanou pravděpodobně prázdné hlavně proto, že je i nereálné do současné nevyhovující budovy sehnat nového nájemce kvůli mikroklimatu, jak říká ředitel české HB Reavis Petr Herman.

Developerská skupina HB Reavis, za níž stojí slovenský miliardář Ivan Chrenko, má v plánu budovu koupenou před dvěma lety od skupiny ČEZ, zbourat. Na místě by měl vyrůst zcela nový kancelářský komplex, což je další z důvodů, proč firma o další pronájem současných kancelářských prostor nestojí.

Jestli bude budova opravdu stržena, ještě není jasné, protože do těchto plánů letos na jaře vstoupilo Ministerstvo kultury. Na základě podnětu Klubu za starou Prahu bylo totiž zahájeno řízení o schválení budovy jako kulturní památky ve stylu takzvaného brutalismu.

Petr Herman však považuje konání ministerstva spíše za formalitu. Stávající areál nesplňuje parametry pro uznání za kulturní památku,“ říká a dodává, že se k demolici již vyjádřil Národní památkový ústav i Odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Výstavbu nových kanceláří na místě staré administrativní budovy podpořil i její autor Václav Aulický.

Opoziční názor má architektka a kurátorka Národní galerie Radomíra Sedláková, podle které jsou budovy postavené ve stylu brutalismu historicky cenné.

V případě rozhodnutí Ministerstva kultury o prohlášení stavby bývalého Transgasu prohlásit kulturní památkou, by bylo také otázkou, jaký účel bude budova plnit a zda by byl majitel schopný do budoucna reálně najít nějaké nájemníky.

Budovu by tedy mohl potkat osud podobný tomu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí, na jehož místě chce společnost Flow East postavit prosklenou administrativní budovu. Kvůli sporu právě ohledně prohlášení domu za kulturní památku, se jakékoli nakládání s budovou odkládá a prostory zůstávají dlouhodobě nevyužity.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články