InsurTech dostává od pojišťoven méně peněz


			InsurTech dostává od pojišťoven méně peněz
2.11.2018 Technologie, InsurTech

Počet celosvětových investic do sektoru InsurTechu dosáhl ve druhém kvartálu 2018 znovu rekordní výše. Pojistitelé financovali dohromady 71 startupů orientovaných na pojištění. Objem investic vyjádřený v penězích však zaostal oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku o 20 %, když činil 579 milionů USD.

Přesto se ve druhém kvartále 2018 nacházelo v InsurTechu tolik kapitálu, jako nikdy předtím: jen v oblastech životního a soukromého zdravotního pojištění to bylo přes 5 miliard USD. Tyto výsledky zveřejnila začátkem října společnost Willis Towers Watson ve své zprávě InsurTech Briefing za druhé čtvrtletí 2018.

Aktivní Indie a Čína

Nejvíce transakcí ve sféře Insurtech proběhlo v druhém čtvrtletí 2018 ve Spojených státech a v Číně. Tyto dvě země obstaraly více než 50 % z celkových 71 investičních událostí. Silnou pozici měla i Indie s 10 % transakcí. Teprve za Indií se v posledním sledovaném období seřadily Velká Británie a Německo, které v celkovém hodnocení za období od roku 2013 (celkem 796 transakcí zaměřených na Insurtech) jsou naopak před ní. Svou aktivitu výrazně posílila aktuálně Čína.

Potenciál v životním a zdravotním pojištění

Report se zaměřuje právě na branže životního a soukromého zdravotního pojištění. Tyto oblasti získaly v uplynulých pěti letech o 20 % kapitálu více než InsurTechy v majetkovém a úrazovém pojištění. „Změny v hodnotových řetězcích životního a zdravotního pojištění jsou výrazně komplexnější než v jiných oborech pojištění,“ vysvětlil situaci Michale Klüttgens, šéf poradenství pro pojišťovnictví při společnosti Willis Towers Watson v Německu. „Inovace na poli života a zdraví mají kromě toho podstatně větší vliv na kvalitu života pojištěného klienta a mají tak v branži pojištění vysokou důležitost.“


Mohlo by vás zajímat: Šedé zóny pojištění kybernetických rizik


Zpráva se podrobněji věnuje třem klíčovým sférám řetězce hodnot, kde lze čerpat potenciál v oblasti zdraví a života: Data, Klient a Produkt.

Data

Technologie k podchycení dat důležitých pro upisování rizik se rozvíjejí razantně. Nositelné osobní senzory umožňují pojišťovnám lepší přístup k zákaznickým datům a zjednodušují jejich užití při ocenění rizika. Insurtech startupy jako například švýcarský dacadoo vyvíjejí jak nástroje k podchycení dat, tak i k sestavení vypovídajících informací a zlepšení produktu.

Zákazník

Pojistné produkty jsou komplexní a často málo srozumitelné. Často jsou na trhu strnulé nabídky bez možnosti individuální adaptace nebo změny v případě vývoje potřeb na straně klienta. Inovace startupů jako je Anorak konstruují pojistné produkty pro život a zdraví, jež zjednodušují komplexní nákupní proces a jsou střiženy na míru každého klienta individuálně.


Mohlo by vás zajímat: Nabídka telematiky v autopojištění pro německé zákazníky se tenčí


Produkt

Insurtech subjekty jsou je Boundslss umožňují zákazníkům díky technologiím, jako je umělá inteligence, strojní učení a chatboty, nepřetržitý přístup k nabízeným službám a nastavují tak komunikaci v reálném čase.

Nabídka InsurTechu v oblasti životního a zdravotního pojištění se rozprostírá od nových technologií pro prodej nebo úpis rizik až po technologie s „měkkým charakterem“: umožňují uplatnit aplikace, které mohou pomoci zákazníkovi vést zdravější a spokojenější život, jako jsou například výživové programy nebo aplikace pro sledování zdravotního stavu.

„Majetkoví pojistitelé mají zpravidla podstatně více kontaktů se zákazníkem. Pro životní a zdravotní pojištění to bylo doposud výrazně složitější,“ upozorňuje na rozdíl branží Kersten Wantia, odpovědná za oblast digitalizace při Willis Towers Watson. „Společnostem, kterým se podaří „dostihnout“ klienta i s pomocí InsurTechu, budou mít v budoucnosti výrazně lepší pozici na trhu.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Insurtech

Baboone,  10. 11. 2018

U nás Insurtech využívá pojištění Mutumutu - www.mutumutu.cz. Respektive je jediný, o kterém vím... Nebo se mýlím?

RSS

Související články