Úsvit InsurTechu. KPMG přináší data a predikce na další rok.


			Úsvit InsurTechu. KPMG přináší data a predikce na další rok.

Technologické společnosti přináší do světa financí mnoho inovací. Svěží vítr tak vane skrze konzervativní a přísně regulovaná odvětví jako bankovnictví, pojišťovnictví i mnoho dalších. Společnost KPMG přináší report monitorující situaci v investicích do insurtechu a predikci dalšího vývoje tohoto segmentu.

Loňský rok byl pro fintechové i insurtechové společnosti velmi úspěšný. Nejen, že se dařilo zabojovat s regulací na mnoha trzích, čímž se otevřely další možnosti, ale i ze strany investorů došlo k výraznému příklonu směrem k insurtechu. Toto odvětví exponenciálně rostlo a snaží se dohnat svého fintechového „kolegu“.

Mnoho tradičních pojišťoven je omezeno dědictvím starých IT systémů a četnými regulatorními předpisy i změnami. To dosud znamenalo, značné limity pro investování a inovace. Tato situace dlouhodobě odrazovala firmy s inovačním potenciálem a tak se soustředily raději na ostatní sektory zralá k inovování. V průběhu roku 2016 však dozrálo mnoho projektům, které začaly lákat nejen investory, ale i pojišťovny a insurtech se dostal opět do povědomí. To vedlo k rychlému vzniku podnikatelských akcelerátorů zaměřených tímto směrem, například Plug and play Tech Center v Silicon Valley, nebo Startupbootcamp InsurTech v Londýně.

S rokem 2017 se očekává ještě větší nárůst zájmu o toto odvětví. Podle odhadů KPMG se bude většina insuretech investic zaměřovat na firmy, specializující se na individuální činnosti v řetězci procesů v pojišťovnictví, tedy distribuci, upisování, škody, zákaznický servis, atd. Rovněž přijdou nové projekty, které budou následovat úspěch Lemonade a Trov. Dvou prvních digitálních pojišťoven.

Investice se očekávají i od samotných pojišťoven, které budou investovat do vlastního vývoje technologií, aby vyhověly požadavkům svých zákazníků a udržely krok s konkurencí. Pojišťovnictví navíc mohou ovlivnit i technologické novinky z ostatních sektorů, jako HealthTech, Telematika, Průmysl 4.0, a komerční využití dronů.


Čtěte také: 8 největších investic insurtechové scény roku 2016


Blockchain v bodě zvratu

Po silném zájmu investorů o blockchain z roku 2016 dojde ke zpomalení investic ze strany korporátních investorů. Dojde k překlopení z přímých investic do této technologie do samostatných projektů, které jsou tímto směrem zaměřeny. Zatímco si mnoho lidí myslí, že blockchain může být revoluční hlavně pro komoditní trading, kapitálové trhy, malé smlouvy, syndikované úvěry, nebo směnu měn, investoři začínají být nervózní, zda technologie dostojí svému bombastickému očekávání.

I v roce 2017 budou do této technologie investovat, už ovšem nepůjde o tak vysoké částky, jako v předcházejícím roce. Navíc je v této oblasti i tlak ze strany dalších dodavatelů, nemluvě o neústupnosti regulátorů a regulatorních procesů.

Trendy v roce 2017

S příchodem směrnice PSD2 do Evropy a příslibem otevřít bankovnictví zejména bankovních API platforem se očekává tsunami start-upů a inovací. To přinese zvýšený zájem investorů do oblasti i doplňkových technologiích, jako jsou data a analytika. Mezi korporátními investory bude horké téma umělá inteligence. Mnoho bank je velmi nadšených ohledně možnosti snížit náklady pomocí této technologie. Už teď je o UI velký zájem a společnosti jako Google, Cisco, Alibaba apod. nakupují start-upy zaměřené na kognitivní technologie po desítkách.

KPMG

Kompletní zprávu KPMG najdete zde.

Zdroj: KPMG report

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články