Polsko jako Silicon Valley pro pojistitele?


			Polsko jako Silicon Valley pro pojistitele?

Podle názoru některých odborníků se Polsko vyvinulo ve významné centrum IT služeb. Po bankách sahají nyní stále více po polském know-how i pojistitelé. Pokud jde o modernost systémů, jsou prý totiž polští pojistitelé například i před těmi německými. 

Fakt, že se Polsko stalo významným centrem v oblasti IT služeb, je přitom v západní Evropě znám jen opravdovým zasvěcencům. Polské podniky nejsou už pouze žádaným partnerem britských bank a evropských pojistitelů v oblasti outsourcingu. S velkým sebevědomím naopak dobývá seřazený šik polských IT podniků celý svět.

Ten, kdo se blíže zaměří na polské pojišťovny, s údivem zjistí, že mají vysoce moderní IT infrastrukturu. Téměř všechny velké polské pojišťovny již v polovině prvního desetiletí tohoto století totiž zdokonalily své IT systémy, které jim usnadňují zavádění nových pojistných produktů.  Škodní události vyřizují polské pojišťovny zpravidla využitím automatizovaného zpracování. Cesta k docílení současného stavu však nebyla jednoduchá. Většina pojišťoven při implementaci nových IT systémů objevovala „neprobádané území“.


Mohlo by vás zajímat: Největší rizika podle Swiss RE? Nedostatek vody i dokonalý kyberútok


Pro srovnání, mnohé německé pojišťovny tento modernizační proces teprve čeká. Většina z nich totiž pracuje s jedním nebo dokonce s více IT systémy. Mají problémy s rozhraním, bezpečnostními mezerami, nadměrně dlouhým vývojem nových pojistných produktů. Proto se tyto zastaralé IT systémy staly záležitostí vedení pojišťoven a vzhledem k jejich poruchovosti a malé odolnosti se jimi zabývá i německý orgán dohledu.

Polské know-how vábí stále více evropské pojišťovny. Například pojišťovna ERGO nedávno oznámila, že chce vybudovat ve Varšavě vývojovou kancelář. Jedním z důvodů, proč jsou polští vývojáři tak žádaní, je, že mají značný improvizační talent. Vzhledem k tomu, že většina polských pojišťoven byla zakládána na zelené louce, museli se polští vývojáři vyrovnat s řadou nedostatků a řešit řadu problémů, čímž dostali do krve perfektní projektový management.


Mohlo by vás zajímat: VIG přeskočí Česko. Centrum digitalizace spravují Poláci


Rovněž vedení Vienna Insurance Group se rozhodlo vsadit na Polsko. Dceřiný polský pojistitel COMPENSA byl totiž vybrán, aby v rámci celé skupiny začal pracovat na rozsáhlém digitalizačním projektu GENESIS. Jeho výsledky budou následně využity pro další společnosti skupiny. Celková výše investice je cca 25 milionů eur.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články