Německý insurtech Wefox získal od investorů znovu miliony


			Německý insurtech Wefox získal od investorů znovu miliony
10.3.2023 Zahraničí

Wefox bývá dáván za příklad úspěšného startupu a nyní znovu uspěl u investorů, kteří jsou ochotni financovat další vývoj. Nicméně první mráčky se na nebi už objevily a je jasné, že tlak na Wefox dále poroste.

Sedm měsíců po uzavření dalšího kola financování, kdy bylo ve hře 400 milionů USD, získal německý Wefox 55 milionů USD, jež mu přihráli investoři. V oborovém žargonu je tato finanční injekce označovaná jako Second Closing. Získané peníze přicházejí z etablovaných fondů, ale i rovněž od nových hráčů. Wefox je nyní oceňován na stabilní částku 4,5 miliardy, což znamená, že forma dokázala udržet ocenění. A to v krizové době, kdy jiné fintechy musely v poslední spolknout hořký fakt, že jejich ocenění globálně kleslo.


Mohlo by vás zajímat: Pojistní matematici v Německu očekávají další pohyb cen


Wefox se aktuálně nachází ve fázi transformace. Poté, co spoluzakladatel a šéf firmy Julian Teicke léta hovořil o svých velkých růstových ambicích, k novému roku 2023 oznámil v rozhovoru pro Handelsblatt změnu strategie. Namísto růstu za každou cenu bude nyní hlavní koncentrace zaměřena na profitabilitu podnikání. Hranice zisku má být dosažena už letos. A investice, které se vyplatí teprve za pár let, budou nyní upozaděny.

Obrat strategie Teickeho nesouvisí jen s obecně komplikovaným prostředím pro fintech oblasti. Více než 1,3 miliardy USD získal od investorů už před posledním rozšířením kapitálu. Po tak objemných injekcích peněz přirozeně obzvláště stoupá tlak na firmu, aby splnila očekávání investorů. Pozorovatelé v oboru říkají, že ocenění na 4,5 miliardy USD je oprávněné jen v případě, pokud Wefox dokáže ohlášený model platformy opravdu úspěšně vybudovat.


Mohlo by vás zajímat: Podcast: Životní pojištění Simplea prošlo unikátním vývojem. Co na to ČNB?


Digitální tržiště

Oč jde? Stejně jako velké on-line portály z jiných odvětví, například Amazon či Airbnb, chce nyní Wefox pod křídly bývalého manažera z Generali Davida Stachone vybudovat tržiště, na kterém shromáždí pojišťovny, makléře a klienty. „Wefox není ani pouze pojišťovna, ani jen obchodní firma,“ zdůraznil nedávno Stachon na „Handelsblatt Insurance Summit“. Pro realizaci myšlenky platformy tržiště má však Wefox před sebou ještě dlouhou cestu.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Ondřeje Kovaříka: Nejasná zpráva o důchodové reformě


Pochybnosti odborníků

Doposud fungoval obchod Wefoxu v podstatě na klasických, i když inovativních zprostředkovatelích a pojišťovnách. Pojišťování provozuje především přes vlastní makléře a získal už větší kmeny pojištěných zákazníků od makléřů. Hlavní část obratu, jenž Teicke za loňský rok vyčíslil na 600 milionů EUR a letošní očekávání na 900 milionů EUR, pramení z provizí za prodej pojistných smluv. Podle vyjádření bývalého manažera pro Capital nedělá Wefox v jádru nic jiného než jiné pojišťovny.

Vedle toho generuje Wefox příjem z pojistného prostřednictvím vlastního digitálního pojistitele registrovaného v Lichtenštejnsku. V roce 2021 činil obrat pojistného 50 milionů EUR a ztráta vyšplhala na 22 milionů EUR. Podle Teickeho se předepsalo loni meziročně čtyřikrát více, a sice 180 milionů EUR. Oficiální zpráva o solventnosti se všemi detaily o podnikání však zatím není k dispozici. Vedle toho nakupuje Teicke stále zprostředkovatele, mimo jiné italského makléře Mansutti a nizozemského TAF. To vede řadu expertů k názoru, že z pohledu rozvoje oboru nepřináší Wefox nic moc nového.


Mohlo by vás zajímat: Nové pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (část 3.): ČKP potřebuje změnu


V minulosti se opakovaně ozývaly hlasy zpochybňující obchodní metody. Někdy prý Wefox pojištění daroval. Jindy uzavřeli zákazníci smlouvy, aniž by došlo na realizaci. Firma kritiku odmítá. Podle něj je běžné, že pojištění se prodává společně s jinými produkty („Embedded Insurance“). Klienti možná v takových případech sice nevěděli, kdo je poskytovatelem pojištění, nicméně bylo jim znáno, že pojištění sjednali. Tolik vysvětlení od tiskového mluvčího Wefoxu.

Podle experta na pojištění však Wefox zkouší už šedou zónu toho, co je ještě dovoleno. Současně zdůraznil, že mnohé startupy využívají různé triky k rychlejšímu růstu. Podle jednoho nejmenovaného odborníka existuje dokonce v oboru známé rčení: Falšuj tak dlouho, dokud nedosáhneš svého.

Obrat kormidla Wefoxu ohlášený Teickem má však také svoji cenu. Někteří zaměstnanci museli nedávno firmu opustit, protože jejich nákladné projekty byly utlumeny. Aktuálně zaměstnává firma 1 400 zaměstnanců. Ve hře je i možný vstup na burzu. Momentálně ale pro to nejsou na kapitálových trzích příznivé podmínky. Pro technologické firmy je podle investičních bankéřů mimořádně složité najít investory pro novou emisi a růstové tituly utrpěly v současné úrokové politice propad o čtvrtinu. Z tohoto důvodu je vstup Wefoxu na burzu v tomto roce nepravděpodobný.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články