Rakousko: Úrazy jsou časté tam, kde bychom je nečekali


			Rakousko: Úrazy jsou časté tam, kde bychom je nečekali
19.12.2019 Zahraničí

Většinu zranění si lidé přivodí v domácnosti a ve volném čase. Mnohým z nich by se dalo předejít, jak demonstroval fyzik Werner Gruber na nedávné tiskové konferenci rakouské asociace pojišťoven (Versicherungsverband Österreich, VVG).

V loňském roce utrpělo úraz jakéhokoli druhu na 782 000 Rakušanů, kteří museli být ošetřeni v nemocnici. Na následky těžkého úrazu zemřelo 2551 osob. Celých 39 % z registrovaných zranění se stalo v domácnosti (308 300). To je více než 800 úrazů v rakouských domácnostech denně. Znamená to, že doma se zraní více lidí než v silničním provozu. Více jsou postiženy takovými neblahými událostmi ženy (59 %).

Podle statistik se pro srovnání uděje 10 % zranění v dopravě, 36 % při aktivitách ve volném čase a 14 % v práci nebo ve škole. Každoročně jsou úrazy v Rakousku spojeny s náklady ve výši 15 až 20 miliard EUR.

V nadcházejících měsících očekávají odborníci zejména pády ze žebříků a ze štaflí při podzimním úklidu zahrad a domácností. Mimo domácnosti jsou největším rizikem pády na náledí a sněhu. Zejména nebezpečné jsou zimní druhy sportů. V nadcházejících šesti měsících očekává Kuratorium pro bezpečnost provozu (KFV) na 100 000 sportovních zranění.


Mohlo by vás zajímat: Ľubor Vrlák prozradí, jaká je obchodní strategie pojišťovny YOUPLUS


Nehoda není náhoda

Podle fyzika Wernera Grubera, ředitele planetária Města Vídně, mají takové události vždy vysvětlitelné příčiny, jimž by bylo možné se vyhnout. Demonstroval přehledně, jak dochází během pár sekund k pádu ze židličky, rizikovým situacím na elektroběžkách nebo k požáru vánočního stromku.

Podle něj jsou méně zrádná rizika, která si my sami vyhodnotíme jako velká a nebezpečná. „Nebezpečí ale tkví ve skutečnosti ve věcech nebo okolnostech, které nevidíme, anebo je za riziková nepovažujeme.“ Například lidé nepřikládají aktuálně takovou pozornost podzimnímu listí, jež může být ale extrémně kluzké. Na náledí by si ovšem pozor dali, tam nebezpečí vnímají.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články