Včera, dnes a zítra. Opravdu jsou rizika tak rozdílná?


			Včera, dnes a zítra. Opravdu jsou rizika tak rozdílná?
11.4.2019 Zahraničí

Hrozící obchodní válka, protekcionismus, populismus, Brexit, italská a turecká krize: minulý rok byl docela bohatý na různé hrozby. Mnohé z nich nás budou doprovázet i během letošního roku. Hospodářský cyklus se nachýlil a tempo růstu oslabuje. Celosvětově rostou úvěrová a insolvenční rizika. Přečtěte si komentář Rona van het Hofa, nizozemského experta na pojištění a dlouholetého manažera společnosti Allianz.

Tento vývoj se nevyhnul ani Německu. Insolvencí je tam historicky nejméně. Ale – přes klesající počty případů – předběžné škody vzniklé insolvencí pro podniky v posledních letech podstatně vzrostly, a to ze 17 miliard EUR v roce 2015 na 30 miliard EUR v roce 2017. A tento trend pokračoval i loni. Průměrné škody způsobené insolvencí u německých firem se od roku 2015 už zdvojnásobily. A k tomu lze letos v Německu po 9 letech stagnace očekávat nárůst bankrotů – ve světě se už trend obrátil před několika lety.

Pociťovaná nejistota je aktuálně relativně vysoká. Ale žijeme opravdu ve větší nejistotě než před deseti nebo dvaceti lety? Po skončení studené války platila Evropa mnoho let za relativně bezpečný přístav s upevňováním obchodních vazeb. Politické, ekonomické nebo dokonce vojenské konflikty byly téměř nemyslitelné. Hospodářství relativně šlapalo, bujel volný obchod a i v politice bylo málo eskalace. Zdá se, že lze nostalgicky vzpomínat na dobré časy, ale…


Mohlo by vás zajímat: GDV: Náklady na právní ochranu vzrostly o pětinu


Vzpomeneme-li si na dobu před deseti lety, první co nás napadne, je finanční krize. Vybaví se nám problémy celosvětového bankovního systému po krachu Lehman Brothers a následný tvrdý dopad světové ekonomiky. V Evropě vrcholila řecká krize, kterou se snažily vyřešit „každodenní“ záchranné mise z Bruselu. V kontextu těchto událostí si nelze namlouvat, že tehdy bylo lépe a bezpečněji. Bylo to jen JINÉ.

Co zůstalo, je rozdělená Evropa, která se pracně pere za každý jeden společný postoj, ať už se jedná o politiku, ekonomiku, finance nebo samotné peníze. Před deseti lety byly Řecko, Portugalsko nebo Španělsko největšími faktory nejistoty. Dnes jsou populistické tendence patrné jinde, ať v Německu, Itálii, Brazílii nebo ve Spojených státech, a to je jen pár příkladů. Nejistoty se kupí okolo Ruska a Turecka kvůli vyhlášeným sankcím.

K tomu si přidejme ještě faktor Trump a jeho protekcionismus, hrozící obchodní válku s Čínou a možná cla na evropské výrobky importované do USA. Se zamýšlenými extra cly se Amerika posouvá v historii zpět do osmdesátých let. Cla jsou nyní v průměru na úrovni 5,2 %, tedy tak vysoko, jak už řadu let nebyly. USA jsou odpovědné za většinu nových obchodních bariér – a to v době celosvětového trendu bourání takových překážek. Do roku 2018 vzrost počet nových obchodních zábran znovu asi na 400, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 560. To nám ukazuje, že dynamika zavádění poněkud ochladla.


Mohlo by vás zajímat: Vývoj rumunského pojistného trhu v roce 2018


Cena za riziko roste. Obzvláště pak náklady na růst, obchod a investice v aktuální situaci stoupají. Vedle lehce zpomalené dynamiky růstu sledujeme zostření finančních podmínek a omezení obchodních možností. To vše má svou cenu. Trhy jsou významně volatilní a subjekty hledají možnosti, jak se proti rizikům zabezpečit.

Pro podniky s vysokou potřebou refinancování je letošek rozhodujícím rokem – těžkosti by mohly potkat zejména společnosti v rozvíjejících se zemích, jež mají dluhy v tvrdé měně a jejichž vlastní domácí měna ztratila kvůli peněžní politice hodně na hodnotě. Úvěrová rizika se celosvětově vzmáhají. Celosvětový počet insolvencí by mohl potřetí po sobě letos opět vzrůst. Na seznamu bedlivě sledovaných branží jsou i stavebnictví, maloobchod a sektor služeb. Bude svět kvůli tomu nejistější než před deseti lety? Pravděpodobně ne. Je ale dynamika změn vyšší? Nejspíš ano. A je celá situace jiná? Zajisté ano.

Zdroj: be.invalue.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články