Zajímavost: Rakušané jezdí na dovolenou dvakrát více než před 50 lety


			Zajímavost: Rakušané jezdí na dovolenou dvakrát více než před 50 lety
19.2.2020 Zahraničí

Význam dovolenkových cest se za posledních pět desetiletí u našich jižních sousedů výrazně zvýšil. Zatímco v roce 1969 vyjelo alespoň na jednu hlavní dovolenou 27,5 % tamější populace, v roce 2018 to bylo už 60,1 %. Intenzita se tak zdvojnásobila. Data zveřejnil rakouský statistický úřad Statista.

Za stejné sledované období současně vzrostl počet dovolených v zahraničí na více než šestinásobek, a počet rekreačních pobytů v tuzemsku na dvojnásobek. Celkem se loni uskutečnilo 10,2 milionu zahraničních dovolenkových cest a 3,2 milionu domácích pobytů.

Itálie je destinací číslo jedna

U dovolených s více než 4 přenocováními upřednostňují Rakušané zahraniční cíle (loni 68,3 % veškerých hlavních dovolených), zatímco ještě začátkem 80. let minulého století převažovaly pobyty v tuzemsku. Do ciziny vyjelo na dovolenou v roce 1969 13,4 % rakouského obyvatelstva, v roce 2018 už to byl každý druhý Rakušan (52,0 %).

Přitom akční rádius většiny rakouských dovolenkových cest je relativně malý a stálý: dlouhá léta platí hlavní směr na jih do nejbližších zemí: nejoblíbenější je už 40 let Itálie. Loni se tam uskutečnila celá pětina zahraničních cest. K Itálii přibyly postupně Chorvatsko (loni 15 %) a Německo (9 %), Španělsko a Řecko. V regionu střední Evropy jezdí Rakušané nejvíce do Maďarska, méně do Česka.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Vyděrač, který platí svým obětem


Rakušané cestují autem

Nejdůležitějším dopravním prostředkem, jenž jižní sousedy dopraví na hlavní dovolenou, bylo a zůstává auto. V roce 1969 odvezlo 61 % Rakušanů, v roce 2018 54 %. Mezitím výrazně narostla role letecké dopravy (2018: tři z 10 cest) – počet letů se za 50 let zvýšil na desetinásobek. Naopak poklesl význam železnice (1969: 25 % cest na hlavní dovolenou, 2018: 7 %).

Častější a kratší dovolené

Před padesáti lety měly hlavní dovolené zpravidla délku 1 až 2 týdnů. Naopak podíl 5- až 7denních pobytů vzrostl za 50 let více než 4krát.

Obecně cestují Rakušané více v létě než v zimě, ale význam zimních dovolených během posledního půlstoletí výrazně vzrostl. Zatímco v roce 1969 se jen 12 % delších dovolených uskutečnilo v zimní sezóně, před dvěma lety už to byla téměř třetina (31,4 %). Dokonce lze sledovat čím dál rovnoměrnější rozdělení hlavních dovolenkových cest mezi zimu a léto.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články