10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Klima


			10 fenoménů, které mohou v pojišťovnictví způsobit zemětřesení: Klima
6.2.2020 Spektrum

Co skutečně přinese budoucnost do oboru pojišťovnictví? Jak je třeba podniky strategicky přenastavit, na co je zaměřit? Kdy a kde hrozí v nejhorším případě pád? Nad těmito otázkami se zamysleli redaktoři německého odborného portálu Versicherungswirtschaft a podrobili zkoumání deset nejnapínavějších vývojových fenoménů v branži. Dalším z nich je velmi skloňovaný vliv klimatických změn.

Léto 2018. Tehdy dosud neznámá Greta Thunberg začíná „zanedbávat“ v pátek školní docházku, aby místo toho demonstrovala za důsledné plnění pařížských klimatických dohod. Mezitím se tato 16letá školačka ze Švédska stala celosvětovou ikonou klimatického aktivismu. Z jejího lokálního protestu se stalo globální páteční hnutí za budoucnost. Tisíce žáků a studentů stávkují všude ve světě v pátek víceméně pravidelně, aby se zasadili o zdrženlivou klimatickou politiku a trvale udržitelný rozvoj. Thunberg řeční na mezinárodních konferencích, třeba v OSN v New Yorku nebo na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.  

A pojistitelé nestojí stranou. To je třeba ocenit. Velcí hráči, jako jsou Allianz, Mnichovská zajišťovna, AXA nebo Zurich, ale i další, se rozhodly neinvestovat více do uhlí. Mnichovský pojišťovací koncern Allianz chce například do roku 2040 z uhelného odvětví a souvisejících obchodů jakéhokoli druhu kompletně vystoupit. Už nyní nepojišťuje žádné nové stavby uhelných elektráren nebo uhelné doly. Škrty postihly také pojistné smlouvy na přístavy sloužící především k dopravě uhlí. Nebylo to jednoduché rozhodování: stažení z této oblasti pojišťování bude stát Allianz pojistné ve výši 50 milionů EUR ročně.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Rok 2020 ve stínu Brexitu a negativních rozhodnutí vlády


A k tomu navíc musí pojišťovny počítat s platbami pojistného plnění v souvislosti s rostoucí nepřízní počasí, jaká se předvádí posledních několik let. Ta je už stála pořádné peníze. Jen v roce 2018 způsobily přírodní živly podle údajů německé asociace pojišťoven (GDV) škody za 3,1 miliardy EUR. Klimatické změny se podle názoru klimatického vědce Christiana Otto v pojišťovnictví projevují bezprostředně: „Náklady na pojištěné škody se v Německu zvýšily podstatně, obzvláště kvůli záplavám a povodním.“

Klimatické změny budou tedy pro pojišťovnictví i nadále významným faktorem rozvoje, a to z různého úhlu pohledu. Nepůjde jen o zohlednění proměny v pojistně-technických kalkulacích. Iniciativní směrem k podpoře ochrany klimatu jsou zatím velcí hráči. Ti ostatní budou následovat.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články